KKTC’den AB’nin Türkiye’ye yaptırım kararına tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, AB Dışişleri Bakanlarının, dün Brüksel’de yapılan Dış Bağlantılar Kurulu Toplantısı’nda Doğu Akdeniz’de KKTC ile yürüttüğü hidrokarbon faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulama kararına ait yazılı açıklama yaptı.

Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY), bütün ihtarlara karşın hidrokarbon faaliyetlerini tek taraflı sürdürmesinin Kıbrıs Türk tarafına ve Türkiye’ye kendi faaliyetlerini yürütmekten öbür seçenek bırakmadığına dikkati çeken Burcu, “AB’nin bu tavrı, Doğu Akdeniz’deki gerginliği azaltmadığı üzere, Kıbrıs’taki tahlil uğraşlarına da hiçbir katkı sağlamamaktadır. Bölgemizdeki gerginliğin azaltılmasına ve tıkanıklıkların aşılmasına yönelik arayışlar için çıkış yolu, cezalandırmaktan değil diyaloğa dayalı hakkaniyetli bir iş birliğinden geçmektedir.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Ada’daki hidrokarbon çalışmalarının birlikte ele alınması için ortak bir komite kurulması teklifini, ayrıntılı halde Rum İdaresi önderi Nikos Anastasiadis’e sunduğunu hatırlatan Burcu, “Önerilerimiz şimdi karşı tarafın değerlendirmesine açık bir durumdayken, beklentimiz AB’nin Rum İdaresine bu tekliflerimizi ciddiyetle ele alıp değerlendirmesini telkin etmesi tarafındaydı. Bunu yapmayıp tam karşıtı olarak AB’nin Türkiye’ye karşı kimi yaptırım kararları alması, sorunun tahliline katkı koymayan, adil olmayan, kabul edilemez bir durumdur.” değerlendirmesinde bulundu.

AB’nin yaptırım kararları

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının iştirakiyle 15 Temmuz’da Brüksel’de gerçekleştirilen Dış Münasebetler Kurulu Toplantısı’nda, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına ait faaliyetlerinin yasa dışı olduğu tez edilerek bu hususta Türkiye’ye yaptırım uygulanması kararı alınmıştı.

Toplantının sonuç bildirgesinde, AB’nin Türkiye’ye sağladığı iştirak öncesi fonlarda kesinti yapılmasına, Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye’deki kredi faaliyetlerinin gözden geçirilmesine, Türkiye ile AB ortasında devam eden havacılık mutabakatı müzakerelerinin askıya alınmasına ve İştirak Kurulu ile üst seviye diyalog toplantılarına bir müddetliğine orta verilmesine karar verildiği kaydedilmişti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu