Erdoğan’dan kadın üniversitesi açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen 8. Memleketler arası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’nde konuştu.

Konuşmasına, “Buradan Birleşmiş Milletler Salonu’nu andıran bu hoş kardeşlik tablosundan, dünyanın dört bir yanındaki gençlerimizi bilhassa selamlıyorum.” diyerek başlayan Erdoğan, mezuniyet merasimleri vesilesiyle bir ortaya geldikleri bin 500 öğrenciyi farklı başka tebrik etti. Erdoğan, Türkiye burslarıyla üniversitelerde hala tahsil gören tüm memleketler arası öğrencilere muvaffakiyetler diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kelamlarına şöyle devam etti:

“Pek çok sivil toplum kuruluşumuzun da yurt içinde ve dışında misal atılımları olduğunu biliyoruz. Artık altyapıyı daha da güçlendirme ve kaliteyi yükseltme vaktidir. Vicdanın, ahlakın, merhametin, adaletin hakim olduğu bir global tertibi inşa edene kadar daima birlikte durmadan, dinlenmeden çalışmalıyız. Bugün ‘Dünya 5’ten büyüktür’ gerçeğini hamasetle dillendirebilen bir Türkiye varsa, katettiğimiz aralığın verdiği özgüven sayesindedir. İster DEAŞ’lı ister PKK’lı ister kendi insanına kurşun sıkan FETÖ’cü isterse Neo-Nazi terörü olsun, eli kanlı katillerin bizi ve İslam dünyasını çekmek istediği tuzağa asla düşmeyeceğiz. Zira bunların hepsi birebir madalyonun farklı yüzleri.”

“İnsanlığa hizmet edecek gönül neferlerini görüyorum”

Türkiye’de eğitim öğretim gördükten sonra 165 başka ülkede kendi halklarına hizmet veren tüm mezunlara da selam gönderen Erdoğan, aileleriyle birlikte burada bulunan mezunlara Türkiye’de bir defa daha bilhassa bu yaşadıkları süreci mutluluğa çevirmeleri dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu salonda geleceğin bakanlarını, başbakanlarını, siyasetçilerini, sanatkarlarını, inşallah Nobel mükafatları alacak bilim adamlarını görüyorum. Bu salonda yapıtlarıyla, çalışmalarıyla hem kendi ülkelerine hem de tüm insanlığa hizmet edecek gönül neferlerini görüyorum. Rabbim yolunuzu, bahtınızı açık eylesin.” diye konuştu.

Uluslararası öğrencilerin ve mezunların her birini büyük Türkiye ailesinin birer mensubu ve tıpkı vakitte kendi ülkelerindeki doğal temsilcileri olarak gördüğünü söz eden Erdoğan, “Türkiye bursları ve kendi imkanlarıyla ülkemizde eğitim öğretim gören gerek mezunlarımıza gerek öğrencilerimize milletimizin kalbi de devletimizin kapıları da ebediyen açıktır. Biz sizleri hiçbir vakit unutmayacağız, sizlerin de bizi sürekli kalbinizde yaşatacağınıza inanıyorum.” dedi.

Programın başlangıcından bugüne kadar Türkiye bursları vasıtasıyla ülkede eğitim öğretim gören mezunların sayısının yaklaşık 150 bin civarında olduğunu belirten Erdoğan, bu vesileyle milletlerarası öğrenci projesinin çeyrek asır evvel temellerini atan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı rahmetle yad ettiğini söyledi. Erdoğan, son 7 yıldır Türkiye bursları ismiyle yürütülen bu güzel işin programında emeği geçenlere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye burslarına yalnızca bu yıl dünya genelinde yaklaşık 147 bin müracaatın olması, atılan güzel adımın dalga dalga büyüyerek hedefine ulaştığını gösteriyor. Türkiye burslarına en çok müracaatın Suriye, Filistin, Afganistan, Yemen, Irak, Somali, Myanmar üzere önemli kahırlarla boğuşan yerlerden gelmesini programın asli gayesine ulaşmasının işareti olarak görüyorum. Yükseköğrenimde global seviyede bir fırsat eşitliği haline dönüşen burs programımızı geliştirerek sürdürmekte kararlıyız. Ülkemizde hala kendi imkanlarıyla yahut burslu olarak eğitim gören 182 başka ülkeden 150 bin milletlerarası öğrenciye konut sahipliği yapıyoruz. Ülkemizdeki üniversitelerden de milletlerarası öğrencilerin akademik ve toplumsal gereksinimlerini daha fazla karşılayacak formda kapasitelerini geliştirmeleri için çaba göstermelerini bekliyorum. Maksadımız 2023’te milletlerarası öğrenci sayımızı 200 bine çıkarmaktır. Dünyanın en kadim eğitim kurumlarına konut sahipliği yapan bu toprakları inşallah tekrar en ön sıralara çıkaracağız. Üniversite sayımızı 76’dan 206’ya çıkarmakla, akademisyen sayımızı 70 binden 166 bine yükseltmekle bunun birinci adımlarını attık.”

“Japonya’daki örnek”

G20 doruğunda Japonya’da bulunduğunu anımsatan Erdoğan, Japonya’daki 800 üniversitenin yüzde 10’u, yani 80 adedinin yalnızca kızlardan oluşan bayan üniversitesi olduğunu aktardı. Bu üniversitelerden biri tarafından şahsına fahri doktora unvanı verildiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tabii 80 üniversitenin bu biçimde olması, kreşten alıp birinci, orta, lise akabinde da üniversite olmak suretiyle çok farklı bir yapıyı Japonya’da oluşturmuş durumdalar. Ve bütün bunlarla birlikte bu alanda atılan adımın bizler için ehemmiyet arz ettiğini şu anda YÖK Liderine hatırlatıyorum, çalışmanı da buna nazaran yap. Çok kıymetli bir şey. Türkiye de misal bir adımı atmalı. Çünkü şöyle lise yıllarımızda ülkemizde de kız liselerinden tutun erkek liselerine varıncaya kadar bunların hepsi yok muydu? Vardı. Sonra bunların hepsini karıştırdılar birbirine, bir değişik hale getirdiler, artık tekrar bunları toparlama devrine girmiş bulunuyoruz. Ama Japonya’daki örnek çok çok değişikti. 800 üniversitenin yüzde 10’u, 80 üniversitenin yalnızca kız üniversitesi olması ve bunların da kreşten başlayıp, birinci, orta, lise sonra üniversiteye gelmesi manidardı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Maarif Vakfı aracılığıyla yurt dışında faaliyete geçirilen 2 üniversite, 269 okul ve 35 yurt bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Pek çok sivil toplum kuruluşumuzun da yurt içinde ve dışında misal atılımları olduğunu biliyoruz. Artık alt yapıyı daha da güçlendirme ve kaliteyi yükseltme vaktidir. Bunun için ilgili tüm kurumlarımızı daha fazla işbirliği yapmaya davet ediyorum. Milletlerarası öğrencilere lisans, yüksek lisans, doktora seviyesinde eğitim vermek kadar onların mezuniyet sonrası çalışmalarını da yakından takip etmemiz gerektiğine inanıyorum. Burada eğitim öğretim bitti, ondan sonra takip etmeyelim yok. Ondan sonra da birebir biçimde YTB bunların takibini yapması lazım. Ülkelerine döndüklerinde ne yapıyorlar, neyle meşguller? Adım adım takip, burayla bağların devamını sağlamak, yoksa bunun hiçbir hayrı olmaz. Zira biz sizleri ülkenize döndüğünüz vakit Türkiye’nin ülkenizdeki misyon şefleri olarak görüyoruz, bu türlü görmek istiyoruz.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu