Eski İstihbarat Daire Başkanı Uzun tahliye edildi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklanan eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Lideri Sabri Uzun, “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım” hatasından yargılandığı davanın birinci duruşmasında tahliye edildi.

Anakara 22. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Uzun, avukatları ve yakınları katıldı. Duruşmayı izleyenler ortasında eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı da yer aldı.

Kimlik tespitinin akabinde savunmasına başlayan Uzun, meslek hayatı boyunca FETÖ ile çaba ettiğini anlattı.

Örgütün kirli yüzünü anlatan bir kitap yazdığını, yurt dışındaki örgüt üyelerinin iadesi için yetkililerin bu yapıtından yararlandığını anlatan Uzun, “Kitabın son cümlesini ‘Hakkınızı helal edin’ diye yazdım. Bugüne kadar bu türlü bir cümle okuduğunuz kitaplarda geçiyor mu? Türkiye Cumhuriyeti’nde benden daha fazla FETÖ ile uğraş eden birisi çıkarsa davadan çekilirim” diye konuştu.

Görevde bulunduğu devirde FETÖ’cüler hakkında çok sayıda dava açtığını, bu kapsamda yaklaşık 30 sefer sözüne başvurulduğunu aktaran Uzun, “Benim hakkımda 2014’te biri tabir vermiş, ‘Cemaate yakın’ demiş. Ben bu adamı tanımıyorum. 2015’te de Batman’da bir polis memuru tabir vermiş. Ortadan kaç yıl geçmiş, demek ki bunlar biriktirilmiş. 2016’dan beri yakın muhafaza altına alınmış biriyim. Muhafazalar Ankara Vilayet Emniyet Müdürlüğü işçisi lakin onlara sorulmuyor ‘Bu adamın FETÖ ile irtibatı var mı?’ diye” sözlerini kullandı.

“Paylaşımlar bana ait”

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımların hatırlatılması üzerine Uzun, “Paylaşımların hepsi doğrudur, bana aittir. Düşündüklerimi, hissettiklerimi ve yanlış gördüklerimi paylaştım. İntikam hissiyle paylaşmadım” yanıtını verdi.

Mahkeme Lideri Bahtiyar Çolak’ın “2002’de FETÖ’ye ait bir rapor hazırlandı mı?” sorusuna Uzun, devrin Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Nuh Mete Yüksel’in İstihbarat Daire Başkanlığından örgüte ilişkin kuruluşların listesini talep ettiğini aktardı.

Tespit ettikleri 500’e yakın şirketi savcılığa bildirdiklerini anlatan Uzun, “Tarihleri tam olarak çıkaramıyorum ancak FETÖ’nün bu şirketlerini yazdık. Hatta Nuh Mete Yüksel, ‘Bugüne kadar en fazla bilgi bize İstihbarat Başkanlığından geldi’ demişti. Buna da dikkatinizi çekmek istiyorum” diye konuştu.

Uzun ve avukatlarının savunmasının akabinde şahit beyanlarına geçildi.

Tanık Cahit Polat, 2003’te kendisini, “Sabri Uzun’un adamı” diye tanıtan bir kişinin iki katlı konutunu satması için kendisine baskı yaptığını tez etti.

Polat, kelam konusu kişinin Uzun’un talimatı ile kendisine baskıyı yapıp yapmadığına dair bilgisinin bulunmadığını kelamlarına ekledi.

“FETÖ’nün içine sızdım”

Tanık Hulusi Cemil Altınlı da Sabri Uzun ile uzaktan akraba olduklarını, bir periyot istihbarat şubede polis memuru olarak vazife yaptığını söz etti.

Uzun’un İstihbarat Daire Lideri olarak atandığında tebrik etmek için makamına gittiğini belirten Altınlı, şöyle devam etti:

“Sabri Uzun, görüşmemizde Fetullahçıların devlet kurumlarını ele geçirmeye çalıştıklarını, emniyet istihbaratta da çoğaldıklarını, Türkiye’deki cemaat ve tarikatların insanların maneviyatına yönelik çalışmalar yaptığını lakin Fetullahçıların devlet takımlarında virüs üzere çoğaldıklarını aktardı. Tıpkı vakitte, ‘Bunlar devlet içine yerleşiyor, bizim de bunların içine girmemiz gerekiyor. Gel seni bunları içine sızdırayım. Hatta bunların içine sızmaya gerek yok, bunlar bizim içimizde.’ dedi. Bu resmi bir görevlendirme değildi, zati yasalar buna müsaade vermiyordu. Telefon yerine şahit olduklarımı şifahi olarak bildirmemi istedi. Diyarbakır’da misyona başladıktan sonra örgütle temas kurabilmek için muhafazakar bir imaj vermeye başladım. Açıktan namaz kıldım, sağ parmağıma gümüş yüzük taktım. Güç oldu ancak eşimin başını kapatmasını sağladım. Bir vakit sonra Fetullahçılar bana ‘Yanlış yapıyorsun, 28 Şubat sürecinden geçiyoruz, gaye olursun, gel bunu biz de bâtın yapalım.’ dedi. Bu biçimde onlarla temas kurdum. Sonra bu durumu Ankara’ya gelerek Uzun’a bildirdim. O da alnımdan öptü, tebrik etti.”

FETÖ’nün içine sızdıktan sonra örgütün kendisinden emniyet ünitelerine ait bilgi talep ettiğini aktaran Altınlı, “FETÖ, şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okan’ı hiç sevmiyordu. O devir istihbaratçılar ortasında davacılar ile FETÖ’cüler ortasında çatışma vardı. Diyarbakır’da da bu türlü iki başlılık çıktı. Bu durum Gaffar Okan’a gidiyor, o da ‘Devlette iki başlılık olmaz’ deyip çoğunluğu Fetullahçı olan istihbaratçıları öbür ünitelere gönderiyor. Bu nedenle örgüt onu sevmezdi” diye konuştu.

Tanık Tamer Topsakal da Sabri Uzun’u şahsen tanımadığını lakin meslek büyüğü olarak bildiğini, FETÖ ile bağına şahit olmadığını söz etti.

İlk tabirinde, “Sabri Uzun, cemaate yakın birisiydi.” halindeki sözü hatırlatılan Topsakal, “İfademde bize kumpas kuranların Sabri Uzun periyodunda misyon yapan isimler olduğunu söylemiştim. Bu tabirim yanlış aktarılmış olabilir. Şu anki beyanlarım doğrudur” dedi.

Tanık eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ise 2003’te FETÖ mensubu polislerin rütbe almalarına şerh koyduğu için kumpasla tutuklandığını söyledi.

Uzun’u FETÖ ile çaba eden bir isim olarak bildiğini aktaran Arslan, suçlamalara ait konulara şahit olmadığını söz etti.

Ara karar

Sanık, avukatları ve şahit beyanlarının akabinde orta karar yönelik mütalaasını sunması için kelam verilen savcı, Uzun’un tutukluluk halinin devam etmesini talep etti.

Ardından orta kararını açıklayan mahkeme, isimli denetim kuralıyla Sabri Uzun’un tahliyesine hükmetti.

Başa dön tuşu