Facebook kendi kripto parasını piyasaya sürecek

Sosyal paylaşım platformu Facebook, gelecek yıl (2020) yeni bir kripto para ünitesini piyasaya süreceğini duyurdu.

Facebook’tan yapılan açıklamada 2020 yılında piyasaya sürülecek kripto para ünitesinin “Libra” olarak isimlendirileceği, Mastercard ve Visa üzere ödeme sistemleri tarafından da destekleneceği belirtildi.

Açıklamada Facebook’un kripto para ünitesine ilaveten “Calibra” ismi verilen bir dijital cüzdanın oluşturacağı, platformun kullanıcılarının kendi ortalarında mesajlaşır üzere “Libra” transferi yapabileceği kaydedildi.

Facebook açıklamasında, “Dünyanın pek çok yerindeki insan en kolay düzeydeki finansal hizmetlere erişemiyor. Dünyada yetişkinliklerin neredeyse yarısının banka hesabı bulunmuyor. Gelişen ülkelerde ve bayanlar ortasında bu oran daha da makus. Gelişen piyasalardaki küçük işletmelerin yaklaşık yüzde 70’inin krediye erişimi yok. “ değerlendirmelerine yer verildi.

Açıklamada Facebook kullanıcılarının sunulacak yeni hizmetle tasarruf, harcama ve para transferi yapabilmesinin amaçlandığı vurgulandı.

Facebook açıklamasında kripto para ünitesinin ve dijital cüzdanın Facebook Messenger, WhatsApp ya da “Calibra”nın kendi cep telefonu yazılımı üzerinden kullanılmasının mümkün olacağı hatırlatıldı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu