Facebook ödeme karşılığı kullanıcıları izleyecek

Facebook, geliştirdiği Study isimli uygulamayla kullanıcıların telefon aktivitelerini ödeme yapmak kaidesiyle izleyeceğini açıkladı.

Facebook’tan yapılan açıklamaya nazaran, şirket tarafından geliştirilen Study isimli uygulama, kullanıcıların çeşitli datalarını işleyerek, kullanım alışkanlıklarına dair tahliller yapacak.

“Yeni market araştırma uygulaması” olarak nitelendirilen Study ile kullanıcıların telefonlarına kurduğu uygulamalar ve bunlarda geçirdiği mühlet, hangi ülkede bulundukları, kullandıkları aygıt ve ağ özellikleriyle ilgili bilgileri toplayacak.

İsteğe bağlı olarak kullanılacak uygulamayla kullanıcı kimliği, şifre, fotoğraf, görüntü ve iletiler üzere bilgilere erişilemeyecek. Uygulamanın elde ettiği kullanıcı dataları, üçüncü parti uygulamalara servis edilmeyecek ve reklam hedefiyle kullanılmayacak.

Uygulamayı kullananlara ödeme yapılacak

Android platformunda yer alacak uygulamaya, 18 yaşından küçük kullanıcılar erişemeyecek. Kullanıcıların yaşı, sisteme üye oldukları Facebook hesabı üzerinden denetim edilecek. Facebook, üyelik basamağında kullanıcıların banka hesap bilgilerini de alacak ve datalarının kullanımına müsaade verenlere ödeme yapacak.

İlk süreçte Amerika ve Hindistan’da kullanıma sunulacak olan uygulamanın, ilerleyen süreçte başka ülkelerde de kullanıma sunulması planlanıyor.

Öte yandan Facebook, kullanıcı datalarının sağlam bir biçimde saklanacağını ve bu bilgilerin yalnızca market araştırmaları ve daha uygun eser oluşturma gayesiyle kullanılacağını taahhüt ediyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu