Facebook’a 5 milyar dolar ceza

The Wall Street Journal’ın haberine nazaran, ABD Federal Ticaret Kurulunun (FTC) Facebook’un ferdî bilgileri müsaadesiz ve yöntemsiz kullanması sebebiyle geçen yıl başlattığı soruşturmanın sonucunda toplumsal paylaşım sitesine 5 milyar dolar ceza kestiği söz edildi.

Cezanın 2’ye karşı 3 oyla kabul edildiği bildirildi.

Kararın katılaşması için Adalet Bakanlığının da onayının gerektiği kaydedilirken, bu incelemenin ne kadar süreceği bilinmiyor.

Facebook’dan mevzuyla ilgili rastgele açıklama yapılmadı.

Bu cezanın, 2012’de Google’a kesilen 22 milyon doları geride bıraktığı ve bir teknoloji firmasına kesilen en yüksek ceza olduğu kaydedildi.

Geçen sene 56 milyar dolar gelir elde eden Facebook’un, bu yıl da 69 milyar dolar civarında bir hasılata ulaşması bekleniyor.

Cambridge Analytica data skandalı

Günümüzde en çok tartışılan hususlardan biri olan “veri güvenliği” konusu geçen yıl patlayan Cambridge Analytica skandalı ile doruğa çıkmıştı.

Cambridge Üniversitesinde araştırma vazifelisi Aleksandr Kogan, Facebook aracılığıyla hizmet veren “this is your digital life” isimli kişilik testi uygulaması aracılığıyla 87 milyon kişinin bilgilerini depolamış, bu bilgileri 2016 yılında siyasi danışmanlık maksadıyla faaliyet gösteren Cambridge Analytica şirketine satmıştı. İngiliz televizyon kanalı Channel 4’un açığa çıkardığı skandalda Cambridge Analytica şirketi, elde ettiği dataları 2016 Amerikan seçimlerini Donald Trump’ın kazanması için kullanmıştı.

Olayın ortaya çıkmasının akabinde Facebook Üst Yöneticisi Mark Zuckerberg, Amerikan Senatosu’nda tabir vermişti. Büyük veri krizi ile birlikte bilhassa teknoloji şirketleri Avrupa ve Amerika’da veri siyasetlerini yine gözden geçirmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: AA

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu