FETÖ’nün Atatürk Havalimanı’nı işgal girişimi davasında karar

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsünde, Atatürk Havalimanı’nı işgal teşebbüsü ve burada çıkan olaylarda 2 kişinin şehit edilmesine ait 159 sanığın yargılandığı davada, 10 sanık “Anayasa’yı ihlal” hatasından ağırlaştırılmış müebbet, 43 sanık birebir kabahatten müebbet mahpus cezasına çarptırıldı.

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi, Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki salonda yapılan duruşmada, kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, 10 sanığı ”Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı.

Ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına mahkum edilen sanıklar şöyle:

“Hava Harp Okulu’ndaki askerlere, ‘Bugün o gündür, Atatürk Havalimanı’nda teröristler var, gelen Cumhurbaşkanı da olsa Başbakan da olsa alacaksınız.’ diyen eski Hava Harp Okulu Dayanak Küme Kumandanı Albay Yusuf Özdemir.

Smart Kule’yi birinci işgal eden subay olan ve kule çalışanlarına TSK’nın idareye el koyduğunu bildirerek uçakların inişleri ve kalkışları konusunda talimatlar veren eski Kurmay Albay Mustafa Kol.

O periyotta Hava Harp Okulu’nda Kurmay Lider olan, burada darbe toplantısına katılan ve dış sınırlar apron kısmında otobüsleri durdurarak, vatandaşların aranması buyruğunu veren ve darbeci küme tarafından İstanbul Valiliği’nin işgal girişiminde destek olarak gittiği sırada yolda polis memurlarını tehdit eden eski Kurmay Albay Barbaros Akça.

66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında darbe toplantılarına katılan, darbeci askerlere mühimmat dağıtma buyruğunu veren, Atatürk Havalimanı’nı işgalden sorumlu olan eski Tank Tabur Kumandanı Kurmay Yarbay Serbülent Eken.

‘Yurtta Sulh’ isimli WhatsApp kümesinde olan, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında yapılan darbe girişiminin planlandığı toplantılara katılan ve Atatürk Havalimanı’nın işgalinden sorumlu olarak görevlendirilerek buradaki özel harekat polislerine ve diğer yetkililere TSK’nın idareye el koyduğunu söyleyen eski Kurmay Albay Ömer Korkut.

Smart Kule’de uçuş trafiğine müdahale ederek yönlendiren ve kuleyi kurtarmaya giden emniyet güçlerine silahla ateş ederek direnen eski Binbaşı Yusuf Yenihayat.

Darbe girişiminde kullanılmak üzere silah ve mühimmat alarak apron bölgesinde vatandaşların ve emniyet güçlerinin reaksiyonu üzerine havaya ateş açarak karşılık veren eski Binbaşı İsa Öztürk.

Havalimanında ‘Son merminize kadar halka sıkın.’ buyruğu vererek, 17 yaşındaki Becerikli Ayabak’ın şehit edilmesini ve birçok kişinin yaralanmasına azmettiren eski Başçavuş Aslan Özkan.

Vatandaşların üzerine ateş açarak Yetenekli Ayabak’ı şehit eden ve birçok vatandaşı yaralayan eski kontratlı er Muhammed Ömer Saldanlı.

Eski Piyade Üsteğmen Mehmet Duman.”

52 sanığa “Anayasa’yı ihlale teşebbüse yardım” hatasından ceza

Tutuklu 43 sanığa da “Anayasa’yı ihlal” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası veren mahkeme, bu sanıkların cürmün işlenmesinden sonraki tavır ve davranışlarını lehlerine takdiri indirim nedeni kabul ederek, cezalarını müebbet mahpusa çevirdi.

Mahkeme, 85 sanığı “Anayasa’yı ihlale teşebbüs etmeye yardım” kabahatinden 12 yıl altışar ay mahpus cezasına çarptırdı.

17 yaşındaki Yetenekli Ayabak’ın şehit edilmesine ait eski kontratlı erler Yasin Keçeli ve Metin Uçar’a da müebbet mahpus cezası verildi.

Bazı sanıklara “kasten öldürmeye teşebbüs”, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “konut dokunulmazlığını ihlal etme”, “hava ulaşım araçlarını kaçırma” kabahatlerinden da ceza verildi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu