Zeytinyağına yarışma desteği

Emel YİĞİT

Muğla, coğrafik işaretli Milas Memecik Zeytinyağı ve yaklaşık 17 milyon zeytin ağacı ile kesimde “ben de varım” diyen kıymetli bir bölge. Şu sıralar bölge zeytininden üretim yapan üreticiler için heyecanlı günler yaşanıyor. Zira bu yıl 4.’sü düzenlenen Zeytinyağı Kalite Yarışması’na müracaatlar başladı. Türkiye’de yetişen bütün zeytin çeşitleri ile üretici ve firmalar 17 Şubat’a kadar kalite yarışına katılabiliyor. Lakin yarışa katılan yağların Muğla bölgesinde bulunan zeytinliklerden üretilmiş olması gerekiyor. Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak DÜNYA gazetesine yaptığı açıklamada yarışa iştirakin her yıl arttığını, en değerlisinin ise kaliteli zeytinyağı üretiminde büyük bir artış olduğunun gözlendiğini söylüyor.

Muğla’da zeytinyağı üretiminin büyük kısmı Memecik zeytininden elde ediliyor. Milas Memecik zeytinyağının Avrupa Birliği’nden coğrafik işaret aldığını kaydeden Saylak, “Tadı ve içeriğinde bulunan yüksek polifenol içeriği sayesinde şifa kaynağı olan Memecik zeytinyağı bölgemize özel ziraî zenginlik kaynağımız. Bu özel yağın tanıtımı ismine son 10 yılda yapılan eğitim, yayım ve farkındalık çalışmaları, çağdaş zeytinyağı sürece tesislerinin kurulması, markalaşma ve paketleme çalışmaları ile zeytinyağının kalitesi ve kıymeti artırıldı” diyor.

Saylak, Muğla’da zeytin ve zeytin üreticilerine dayanak olmak için Vilayet Müdürlüğü olarak pek çok projeyi hayata geçirdiklerini söylüyor. Mazot, gübre rehabilitasyon desteklemeleri, zeytinyağı fark ödemesi ve dayanak ödemeleri, Zeytinlerde Verimsizliğin Nedenlerinin Tespiti ve Problemlerin Giderilmesi Projesi bunlardan birkaçı. Bir başka değerli proje ise 2022 yılı “Kadın Çiftçiler Ziraî Yeniliklerle Buluşuyor Programı” kapsamında teknik işçi tarafından hazırlanan “Anka Kuşu Misali Bayanlarımız Zeytinleri ile Birlikte Doğacak” projesi.

Başa dön tuşu