FETÖ’nün TSK yapılanmasında 1335 şüpheli tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) kelamda TSK yapılanmasına ait gerçekleştirilen kontörlü ve ankesörlü sınır operasyonları kapsamında, şu ana kadar bin 335 kuşkulu tutuklandı.

Asker olan örgüt mensuplarının deşifre edilmesine yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 29 Kasım 2017’den bugüne kadar yürütülen soruşturmalar kapsamında, örgüt içi bağlantı metotlarından biri olan kontörlü ve ankesörlü çizgilerden irtibat sağlanmasıyla ilgili 4 bin 163 kuşkulu belirlendi.

Darbe teşebbüsü yahut münhasıran terör örgütü üyeliği nedeniyle kaydı olmayan 2 bin 494 kuşkulu hakkında yakalama ve gözaltı kararı verilirken, şüphelilerin yakalanması için 16 başka operasyon gerçekleştirildi.

Operasyonlar kapsamında, 2 bin 154 kişi gözaltına alındı. 560 kişi “faydalı” itirafçı olup kolluk ünitesinden hür bırakılırken, 254 kuşkulu de tutuklama istemiyle sevk edildiği sulh ceza hakimliği önünde faal pişmanlık kararları ve kanıt durumu nedeniyle isimli denetim kuralıyla hür kaldı.

Soruşturma kapsamında, şu ana kadar bin 335 kişi tutuklandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu