Ford, 12 bin kişiyi işten çıkarıyor

ABD’li otomotiv şirketi Ford, 2020 yılının sonuna kadar Avrupa genelinde 12 bin çalışanın işten çıkarılmasının planlandığını bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamada operasyonların yine yapılanması planı kapsamında Avrupa genelinde 2020 yılının sonuna kadar toplam 12 bin kişinin işine son verilmesinin planlandığı kaydedildi.

Açıklamada şirketin Avrupa genelinde gelecek yılın sonuna kadar toplam 6 üretim tesisinin kapatılmasının ya da satılmasının planlandığı belirtildi.

İngiltere’nin Güney Galler bölgesindeki Bridgend Motor Fabrikası, Fransa’daki şanzıman tesisi, Rusya’daki Naberezhnye Chelny birleştirme, St Petersburg birleştirme, Elabuga motor fabrikaları ve Slovakya’daki Kechnec şanzıman tesisinin kapatılacak yahut satılacak tesisler ortasında yer aldığı belirtildi.

Konuya ait değerlendirmede bulunan Ford Avrupa’nın Lideri Stuart Rowley, “Çalışanları (işlerinden) ayırmak ve fabrikaları kapatmak en güç kararlar ortasında. Bunun aileleri ve toplumu etkileyeceğini biliyoruz. Bu tesirin azaltılması için onlara takviyemizi veriyoruz.” Sözlerini kullandı.

Ford, Avrupa’da direkt ve iştirakleri yoluyla hali hazırda toplam 51 bin kişiyi istihdam ediyor.

Bu ortada Ford Otosan Genel Müdürü Yenigün “istihdam kesintisi planı bizi kapsamıyor” açıklaması yaptı.

Başa dön tuşu