“Garantör ülkelerin dışındaki açıklamalar tamamen yersiz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında gündemdeki bahislere ait açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin kıta sahanlığında yaptığı sondaj faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, “Bu mevzuda rastgele bir ülkenin ya da memleketler arası kurumun yorum yapma hakkı yoktur. Bu mevzuda ne yapmak istediğine, ne yapabileceğine lakin Türkiye karar verir.” halinde konuştu.

Çavuşoğlu, kelam konusu sıkıntıda adımlarını her vakit memleketler arası hukuka uygun biçimde attıklarına vurgu yaparak şöyle devam etti:

“Türkiye, kıta sahanlığında sondaj çalışmalarını bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da sürdürecektir. Daha evvel Barbaros Hayrettin Paşa ile sismik araştırmalar yapıyorduk. Artık Fatih gemimizden sonra Yavuz gemimiz de bölgeye gitti ve bu bölgede sondaj çalışmaları yapacak.”

Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konusunda “Garantör ülkeler dışındaki ülkelerin açıklamalarını büsbütün yersiz buluyoruz.” sözünü kullandı.

“Ya zenginlikler hakça paylaşılır, ortak tahlil bulunur ya da Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) haklarını savunmaya devam edeceğiz.” diyen Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği’nin (AB) bize yönelik attığı adımın yararı olmaz, aykırı teper.” diye konuştu.

İsrail’den Doğu Akdeniz açıklaması

Kaynak: AA

Başa dön tuşu