Meteorolojiden 7 ile sağanak uyarısı

Marmara ile Düzce, Zonguldak ve Bartın etraflarında mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya nazaran, bugün ülkenin kuzey kesitlerinin kesimli ve yer yer çok bulutlu, Marmara ile Düzce, Zonguldak ve Bartın etraflarının lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak, öteki yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği iddia ediliyor.

Yağışların, Edirne etraflarında lokal bazda kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın ekseriyetle kuzey istikametlerden hafif orta sıra orta kuvvette, gece saatlerinden itibaren Marmara’da yer yer kuvvetli eseceği öngörülüyor.

Edirne etraflarında yağışların kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek, ani sel, su baskını, yıldırım üzere aksiliklere karşı dikkatli olunması gerekiyor.

4 vilayet için sağanak uyarısı

Bursa, Bilecik, Kütahya ve Eskişehir için gök gürültülü sağanak ve kuvvetli rüzgar ikazında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Eskişehir Bölge Varsayım ve Erken İkaz Merkezince yapılan son değerlendirmelere nazaran, Bursa, Bilecik, Kütahya ve Eskişehir, yarından itibaren Balkanlar’dan gelen serin ve yağışlı havanın tesirine girecek.

Bu vilayetlerde görülmesi beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak, cuma günü Eskişehir etraflarında tesirli olduktan sonra bölgeyi terk edecek.

Yağışlar, bilhassa yarın Bursa etraflarında kuvvetli ve yer yer şiddetli olacak.

Hava sıcaklıkları ise bu vilayetlerde yarından başlayarak hafta sonuna kadar 5 ila 9 derece azalacak.

Bölge halkının ani sel, su baskınları, mahallî dolu, yıldırım isabet etmesi, heyelan ve yağış anında kuvvetli rüzgar risklerine karşı dikkatli ve önlemli davranması gerekiyor.

Öte yandan, rüzgarın yarın Eskişehir ve Kütahya etraflarında güney ve batı, vakitle kuzey ve batı, Bursa ve Bilecik etraflarında ise kuzey ve batıdan kuvvetli ve kısa periyodik fırtına formunda (saatte 40 ila 70 kilometre) esmesi bekleniyor.

Bunun yol açabileceği ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksama üzere aksiliklere karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu