Geleceğin dizayncıları “Sürdürülebilirlik” dedi

BURSA (DÜNYA) – Beş gün boyunca atölye çalışmalarında kıymetli eğitimler alan finalistler, ayrıyeten projelerini geliştirerek eserlerinin prototiplerini de hazırlama imkânına kavuştu. Heyet değerlendirmesi sonucunda üç isim finale kaldı. Yarışın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tertibinde gerçekleştirilecek olan Türkiye Tasarım Haftası’nda açıklanacak ve dereceye girenlere mükafatları verilecek.

Türkiye Mesken Dokuması Tasarım Yarışması’nda birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin 500 TL ve üçüncüye de 5 bin TL para ödülünün yanı sıra, staj mükafatı, online İngilizce eğitimi mükafatı ve tasarım tescil ödüllerinin verilecek

Uludağ Dokuma ihracatçıları Birliği (UTİB), dizayna ve genç tasarımcılara verdiği dayanağı aralıksız sürdürüyor. Düzenlediği tasarım yarışları ile birçok genci bölüme kazandıran UTİB’in konut yer dokumacılığında genç yetenekleri kesime kazandırarak Türkiye’nin rekabet gücünü artırmak gayesiyle bu yıl 9. sunu düzenlediği Türkiye Konut Dokumacılığı Tasarım Yarışması’nın ön eleme süreci tamamlandı. Heyet üyelerinin değerlendirmesi sonucunda ön elemeyi geçerek atölye çalışmalarına katılma bahtını yakalayan 10 finalist, 5 gün boyunca mesleklerini etkileyecek kıymetli tecrübeler kazandılar.

Genç dizayncılar ağır ilgi gösterdi

Ana teması ‘Sürdürülebilirlik’ olan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde T.C. Ticaret Bakanlığı dayanağı ile düzenlenen 9. Türkiye Konut Dokumacılığı Tasarım Yarışması’na iştirakin yüksek olması dikkat çekti. Hoş Sanatlar, Sanat ve Tasarım, Mimarlık ve Mühendislik fakültelerinin dokumacılık, moda, moda ve dokumacılık tasarımı, dokuma mühendisliği, grafik tasarım, sanayi eserleri tasarımı, görsel irtibat tasarımı, iç mimarlık ve mimarlık kısımları 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile yüksek lisans öğrencilerinin katıldığı yarışta; Bengi Meydan, Burhan Çakıroğlu, Can Berkay Turhan, Esra Atila, Gizem Mendi, Gizem Parıltı Bağ, Hatice Gül Aksoy, Zeynep Özdem, Zeynep Pasinli ve Zeynep Polat ön elemeyi geçerek atölye çalışmalarına katıldılar.

Projelerini geliştirme fırsatı yakaladılar

Finlandiya Aalto Üniversitesi Dokuma ve Tasarım Profesörü, Yaratıcı Yönetici Maarit Salolainen mentorlüğünde gerçekleşen tasarım atölyesine katılma fırsatı yakalayan 10 finalist, 5 gün boyunca süren atölye çalışmalarında hem yarışın bu yılki teması olan sürdürülebilirliğin dokumacılık tasarımı ile bağlantısı ve uygulanabilirliği, pafta ve koleksiyon geliştirme ile dizaynın esere dönüşme kademeleri mevzularında da eğitimler aldılar hem de projelerini geliştirerek eserlerinin prototiplerini hazırlama fırsatına kavuştular. Ayrıyeten atölye çalışmaları kapsamında Bursa’daki Polyteks, Dina Vanelli, Güleser Dokumacılık ve İpeker Dokuma firmalarına ilişkin fabrikaları ziyaret etme imkânı bulan finalistler, bir yandan sanayi ve üretim süreçlerini tanırken, bir yanda da firma dizayncıları ile fikir alışverişinde bulundular.

Başa dön tuşu