Gözler bu toplantıda: Altılı masanın adayı belli mi oluyor?

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Siyasi iktidarların esaslı ve tesirli tahliller bularak başta İsveç olmak üzere tıpkı anlayışa sahip ülkelerin misal hareketleri yapmamasını sağlaması gerektiğini belirten Şiddetli, “Yoksa savunma bakanının programını ertelemek, bir kadro kurgulanmış yayınlarda bu mevzuyu bir seçim materyali haline getirmenin temelinde bir tahlil olmadığını söylüyoruz.” sözünü kullandı.

Uluslararası hukukun kendileri için vazgeçilmez olduğunu belirten Güçlü, şöyle devam etti:

“İsveç’teki temsilciliğimizle irtibat halindeyiz. Kararımızı kendilerine ilettik. Bu hafta içerisinde Avrupa İnsan Hakları Kontratına taraf olan İsveç’in almış olduğu karar ve tavra karşı Stockholm Mahkemesine başvurma kararı aldık. Elbette bu müracaatımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine intikal edecek ve orada bir davaya dönüşecek. Böylece mukavelenin 9-10’uncu unsurlarından kaynaklanan dini özgürlükler ve söz özgürlüğü konusunda Türkiye ve Türk milletinin hukukî çerçeve içerisinde hakkını arama süreci ÂLÂ Parti tarafından başlatılmış olacak.”

İktidar ve kamuoyunu atacakları adımı desteklemeye çağıran Şiddetli, “Çünkü milletimiz bu mevzuda birlik olmuş durumda. Hasebiyle buradan bir siyasi saflaşma ve partizanlık üzerinden yeni bir hikaye yaratma teşebbüsünü ne rasyonel ne de milletimizin bu duruşuna uygun bir adım olarak görüyoruz. Bu davetimizin kısa bir müddette vatandaşlarımızın nezdinde kabul göreceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Bazı vilayetlerde partisinin kongreler gerçekleştirdiğini anımsatan Şiddetli, bilhassa Diyarbakır ve Şanlıurfa kongrelerinin coşkulu geçtiğini, burada halkın DÜZGÜN Parti’ye büyük teveccüh gösterdiğini lisana getirdi.

“Yoğun bir efor sarf ediyoruz”

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayına ait soruyu yanıtlayan Şiddetli, “Perşembe günü YETERLİ Parti mesken sahipliğinde değerli bir toplantı olacak. Bu toplantı birinci defa bu kadar ağır ve kapsamlı biçimde cumhurbaşkanı adayı üzerinde durulacağı bir toplantı olacak. Olağan içeriğine ait şu an bir ayrıntı vermem mümkün değil. YETERLİ Parti olarak 13. cumhurbaşkanının bu masa tarafından belirlenecek aday olmasını büyük bir sorumluluk hissiyle istiyor, arzuluyor ve bunun için ağır bir gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.1

Başa dön tuşu