Rosatom’dan Akkuyu NGS’deki Türk uzmanlara eğitim

Türkiye’nin birinci nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni (NGS) inşa eden Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu Rosatom tarafından Akkuyu NGS’de atom gücü alanında çalışan 72 Türk uzmana eğitim verildiği bildirildi.

Rosatom’dan yapılan açıklamada, şirket bünyesinde yer alan Rosatom Teknik Akademisi ve Rosenergoatom AŞ tarafından Akkuyu NGS’de atom gücü alanında çalışan 72 Türk uzmana verilen eğitimin bu ay başladığı ve 4 ay süreceği belirtildi.

Açıklamada, toplam 6 programdan oluşan ve Rusça gerçekleştirilen eğitimin, teorik kısmının Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesinin (MEPhI) Obninsk alanında, staj eğitimlerinin ise Leningrad ve Kalinin NGS’de yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen proje yöneticisi Natalya Shulepova, eğitimin MEPhI’ye bağlı Obninsk Nükleer Güç Mühendisliği Enstitüsünden mezun olarak Akkuyu NGS’de çalışmaya başlayan Türk uzmanlara verildiğini aktardı.

Shulepova, “Şu anda Akkuyu NGS işçi alımları ve onların eğitimlerinin yürütülmesi taleplerine uygun olarak genç uzmanlar, bilgi düzeylerinin denetiminin yanı sıra ruhsal ve fizyolojik inceleme prosedürlerinden de geçmekteler. Birinci kümenin eğitim programı yıl sonuna kadar devam edecek. Eğitim yılının sonunda ise iştirakçileri bir imtihan beklemekte.” bilgisini verdi.

Eğitime katılanlardan Yunus Emre Saldıran, Rosatom Teknik Akademisinde reaktör kısmında kıdemli operatör olarak yetiştirilmek üzere eğitim aldığını belirterek, “Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümünün kutlanacağı 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Bize verilen misyon, 5 yıl içinde santral inşasının tamamlanarak halkımıza elektrik gücü akışının sağlanmasıdır. Bu nedenle bilgi birikimine sahiden çok muhtaçlığımız var ve bu bağlamda her türlü ağır eğitim yükünün altına girmeye hazırız.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu