Güney Ege’de yerli turist turizmciye bayram ettirdi

“Yeryüzü cenneti” olarak nitelendirilen Muğla’da turizmcinin yüzü, Ramazan Bayramı’nda yüzde 100’e varan doluluk oranıyla güldü. Yabancı ziyaretçilerin yanı sıra yerli turistler de 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde Muğla’daki turistik tesis ve otellerin bulunduğu Bodrum, Marmaris, Fethiye, Ula, Datça ve Ortaca ilçelerindeki turizmciye bayram ettirdi.

Muğla Valisi Esengül Civelek, Ramazan Bayramı tatilinde Muğla ve ilçelerinde beklenenin üzerinde yoğunluk yaşandığını söyledi.

Ramazan Bayramı nedeniyle bölgeye gelen ziyaretçilerin huzur içerisinde tatillerini geçirmeleri için her türlü güvenlik ve trafik tedbirlerini aldıklarını belirten Civelek, “Muğla ve turistik ilçelerinde Ramazan Bayramı tatili mühletince tüm konaklama tesislerimiz doldu. Konuklarımız gönüllerince, huzur içerisinde bir bayram tatili geçirdi. Kentimize gelenler memnun bir halde tatillerini yaparak ayrıldı.” dedi.

Bayram tatilinde hareketlilik bekledikleri için evvelden her türlü tedbirin alındığını vurgulayan Civelek, şöyle konuştu:

“Ramazan Bayramı mühletince vilayetimize dışarıdan çok sayıda araç giriş yaptı. Biz bunun tedbirini de evvelden aldık. Bayram öncesi ve bayram mühletince trafik kontrollerimizi artırdık. Bu çalışmalar, tatilcilerin dönüş seyahatinde da devam etti. Bölgemize ziyarete gelen konuklarımızı memnun ve inançlı bir biçimde konutlarına ulaştırmak için uğraş gösterdik. Bayram müddetince tesislerimizdeki doluluğun artmasıyla işletmecilerimiz de moral kazandı. Tatil bitti fakat bölgemizde hala hareketlilik devam ediyor. Kentimizde ekim ayına kadar iç turizm yoğunluğu sürecek.”

Bodrum doldu taştı

Yerli turistin en çok tercih ettiği ve yüz binlerce ziyaretçinin Ramazan Bayramı tatilini geçirdiği Bodrum’da ise konuklar gönüllerince tatil yapmanın keyfini çıkardı.

Beyaz boyalı, mavi pencereli butik otelleriyle yerli ve yabancı turistlerin beğenilen yerleri ortasında yer alan Bodrum, müzik dinletileri, konserler ve kültürel aktiflikleri ile konuklarına unutulmaz bir bayram tatili yaşattı.

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala, 2019 dönemine ümitli başladıklarını, Bodrum’un Türk turizmi açısından çok cazip bir yer olduğu için de bayramı dolu dolu geçirdiklerini söyledi.

Ziyaretçilerin yüklü olarak 3-4 gün konaklamaları olduğunu vurgulayan Kavala, “Bodruma bayramda art geriye farklı beşerler geldi. 9 gecenin toplamında Bodrum Yarımadası’nda 700 bin civarında bir konaklamanın olduğunu söyleyebilirim.” diye konuştu.

TÜRSAB Bodrum Yürütme Konseyi Lideri Yüksel Aslan da bayramda Bodrum’da toplam 1 milyona yakın turist ağırladıklarını bildirdi.

Tatilin 9 gün olması nedeniyle beklentilerinin yüksek olduğunu anlatan Aslan, geceleme sayısı az olsa da okulların tatil olması ile yerli turist hareketliliğinin tekrar artacağını kaydetti.

“Rezervasyonsuz tatile çıkmayın”

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği Lideri Yücel Okutur ise bölgede çok sayıda alternatif turizm imkanı bulunduğuna dikkati çekti.

Muğla’nın turizm, tarım ve tarihi kültür bedelleri ile dünyada emsali olmayan bir kent olduğunu anlatan Okutur, “Ramazan Bayramı tatilinde yerli turist turizmciye bayram ettirdi. Doluluk oranları en üst seviyedeydi. Beklentimiz birebir yoğunluğun temmuz ve ağustos aylarında da devam etmesi.” dedi.

Okutur, okulların kapanmasıyla yerli turist yoğunluğunun bölgede süreceğini anlatarak, bunun yanı sıra yabancı turistin de tatilini geçirmek için bölgeye gelmeye başladığını ve âlâ bir turizm dönemin geçirmeyi umduklarını aktardı.

Fethiye Otelciler Birliği Lideri Bülent Uysal, bayram tatilini Fethiye’deki otel ve apartların yüzde 100 dolulukla geçirdiğini belirterek, “Yaşanan yoğunluk bölüm temsilcilerini şad etti. Bölgede bilhassa etraf vilayetlerden ve Marmara ile İç Anadolu’dan da çok sayıda konuğu ağırladık. Bölgeye gelen tatilciler deniz, kum, güneş üçlemesinin yanında tarih ve tabiatla iç içe bir vakit geçirdi. Bunların yanında adrenalin tutkunları da yamaç paraşütü, bungee jumping, rafting üzere sporları yapma imkanı buldu.” sözlerini kullandı.

Rezervasyonlara nazaran bölgedeki yoğunluğun bayramdan sonra da devam edeceğini vurgulayan Uysal, bölgeye geleceklere rezervasyonsuz tatile çıkmamaları teklifinde bulundu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu