Hayvancılık sektörüne yaklaşık 1 milyar lira ödenek

2023 Yılı Yatırım Programı bilgilerine nazaran hayvancılık dalına bu yıl devam eden projeler için 342 milyon 409 bin lira ve yeni projeler için 631 milyon 372 bin lira kaynak ayrıldı.

Böylece hayvancılık kesiminde çeşitli yatırım projeleri için bu yıl toplam 973 milyon 781 bin lira ödenek kullanılacak.

Hayvancılık yatırımlarında en büyük hissesi, yurt genelinde uygulanacak Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Uğraş Projesi aldı. Proje kapsamında bu yıl 315 milyon lira yatırım yapılacak. Bu çerçevede bakım tamirat, müşavirlik ve makine teçhizat alımı üzere çalışmalar yürütülecek. Projenin bu yıl bitirilmesi planlanıyor.

Yatırımlarda en yüksek ikinci hisseye, 169 milyon lira ile Hayvancılığın Geliştirilmesi Projesi sahip oldu. 81 vilayette uygulanacak Projeyle bilgi ve irtibat teknolojileri alanında da çalışmalar yürütülecek.

Hizmet binası ve hayvan pazarları yapılacak

Çeşitli vilayetlerde uygulanacak hayvancılık altyapısının geliştirilmesi projeleri için bu yıl 107 milyon 372 bin lira kaynak ayrıldı. Projeye aktarılan kaynakla tarım aleti, makineleri ve aygıtlarının alımı ile hizmet binası ve hayvan pazarının üretimi gerçekleştirilecek.

Hayvansal Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında da bu yıl inşaat, tarım alet ve makineleri için 120 milyon liralık yatırım yapılacak. 2019’da başlayan ve 13 vilayette uygulanan projenin iki yılda bitirilmesi öngörülüyor.

Veteriner Hizmetleri Altyapısının Geliştirilmesi Projesi için 25 milyon 452 bin lira, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Islahı ve Adaptasyonu Projesi’ne 70 milyon lira kaynak ayrıldı. Projeyle ziraî tesis üzere yatırımlar yapılacak.

Kuduz hastalığına karşı kaynak

Devam eden Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşılama Projesi için de 51 milyon 957 bin lira kaynak sağlandı.

LSD Hastalığının Denetimi ve Önlenmesi Projesi’ne 30 milyon lira, Türkiye Patentli Büyük Ebeveyn ve Ebeveyn Geliştirme Projesi kapsamında 45 milyon lira, hayvansal üretim ve hayvan hastalıklarının araştırılmasına yönelik projelere 35 milyon lira ve Burdur’da süt işletmelerinin belgelendirilmesi için 5 milyon lira ödenek ayırıldı.

Başa dön tuşu