“Hiçbir işimizde tek kuruş kredi kullanmadık”

Habertürk TV’de “Kübra Par’la Açık ve Net” programına katılan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, gündeme ait soruları yanıtladı.

Kızılelma’nın büsbütün öz sermaye ile Baykar’ın yüzde 100 imkanlarıyla geliştirildiğini lisana getiren Bayraktar, “Bize kimsenin Kızılelma’yı üret, geliştir üzere bir talebi olmadı. Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olmamızdan ötürü ülkemizin geleceği açısından bunun ne kadar değerli olduğunu bildiğimiz için kendi imkanlarımızla adım attık” diye konuştu.

“AR-GE dayanağı almadık, nakit hibe kullanmadık”

Baykar Genel Müdürü Bayraktar, Savunma Sanayii Başkanlığından olağanda AR-GE takviyesi alan binlerce firmanın bulunduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Biz bir kuruş AR-GE takviyesi almadık. AR-GE kontratı imzalamadık. Nakit hibe kullanmadık. Sattık, ihraç ettik. Kazandığımızı projelerimize kaynak yaptık. 2022’de Baykar’ın imzaladığı mukavelelerin yüzde 99,3’ü ihracattan. Bu türlü bir firma hiç gördünüz mü? Tek kuruş kredi, nakit hibe kullanmamış. Baykar’ın varlığı zati rekabet ortamı oluşturuyor. Baykar’dan evvel Türkiye İsrail’den Heron’ları alıyordu. Onlarca dert yaşadık, silahlı bile değildi. Aslında silahlı olanını da Türkiye’ye vermiyorlardı. Bu SİHA bile olmayan Heron’ların fiyatı Bayraktar TB2’nin 5 katıydı. Türkiye Bayraktar TB2 öncesinde Heron’lardan da evvel Gnat İHA alıyordu. Ortalama uçuş ömrü 100 saat olmuş. 100 saat nedir ki biz aylık 15 bin saat uçuyoruz. (Sizinkilerin ne kadar?) 600 bin saatteyiz biz. Baykar’ın varlığı zati rekabeti ve maliyet aktifliğini getiriyor.”

Başa dön tuşu