Türk profesöre ABD’den “En İyi Araştırma Ödülü”

Türk bilim insanı Prof. Dr. Ersoy Konaş, merkezi ABD’de bulunan ve alandaki en değerli derneklerden biri olan “The Rhinoplasty Society” tarafından 2019 yılı için “En Uygun Araştırma Ödülü”ne layık görüldü.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersoy Konaş,  doktorlar için burun ameliyatlarında önceliğin solum kalitesinin artırılması olduğunu, daha sonra estetik tasaların geldiğini söyledi.

Burun ameliyatlarında hastanın gereksinimine nazaran doktor tarafından yapılacak ameliyat tekniğinin belirlendiğini anlatan Konaş, bilim insanlarının hasta ve tabip açısından daha nitelikli sonuçların alınabilmesi maksadıyla araştırmalar yaptığını aktardı.

Konaş, önemli hasarın olduğu durumlarda burun kemiğindeki ağır meselelerin çözümlenmeden ameliyatın tamamlanması halinde kemiğe ilişkin sorunlar devam ettiğinden teneffüs meşakkati yaşanabildiği ve görsel olarak da istenilen estetik sonucun alınamadığı değerlendirmesinde bulundu.

“Operasyonlardan hayli başarılı sonuçlar elde ettik”

Ağır travmaya bağlı burun hasarlarında gerçekleştirilen ameliyatların sıkıntı olduğunu vurgulayan Konaş, bu üzere durumlarda kemikteki sorunun çözümlenebilmesi için ek süreçlere muhtaçlık duyulabildiğini aktardı.

Konaş, bu üzere durumdaki hastalara yönelik uygulanan ameliyatlara ait bir araştırma yaptıklarını ve sonuçların da yer aldığı bir bildiri hazırladıklarını lisana getirerek, bunu milletlerarası iştirakli kongrede sunduklarını söyledi.

Türk bilim insanlarının yaptığı bilimsel araştırmaya ait sunumun çok ilgi gördüğünü tabir eden Konaş, “Hacettepe Üniversitesi bünyesinde, burunlarında ağır sorun olan hastalara yapılacak cerrahi uygulamalardan daha kaliteli sonuç elde etmek üzere bir dizi çalışma yaptık. Operasyonlardan hayli başarılı sonuçlar elde ettik.” diye konuştu.

Bildiride aktarılan metotta, hasarlı burunlarda kemikteki biçim bozukluklarını daha ülkü formda çözümlendirmeye çalıştıklarını lisana getiren Konaş, “Uygulama, her hastaya değil hasarlı burun yapısına sahip olan şahıslara gerçekleştirildi. Operasyonlar, iki başka lakin ardışık çalışmada yaklaşık 45 hastaya yapıldı ve epeyce başarılı sonuçlar alındı. Bu operasyonla, yapılan süreçlerin kalitesini artırmak için teknik uygulamalarda farklılığa gidildi ve kemik yapısında daha ülkü sonuç elde edildi.” bilgisini verdi.

“Türk plastik cerrahları ve Türkiye için büyük bir gurur”

Prof. Dr. Konaş, “Yapılan operasyonlarda, sıkıntılı olan kemik farklı formlarda kesilerek istenilen düz geometriye ulaşıldı. Operasyon sonrasında ise hem estetik açıdan daha yeterli sonuç elde edilirken hem de istek edilen teneffüs kalitesi elde edilebildi.” dedi.

Uluslararası iştirakli bilimsel kongrede de bu operasyonların ele alındığı sunum yapıldığını anlatan Konaş, “Türkiye olarak 2019 En Düzgün Araştırma Ödülü’nü aldık. Yaptığımız çalışma sonuçları kıymetli bulundu ve ödüllendirildi. Bu, Türk plastik cerrahları ve Türkiye için büyük bir gurur.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu