Hisarcıklıoğlu’dan ‘kredi destek’ açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, üst üste açıklanan kredi dayanak paketlerinden üyelerinin yüzde 57’sinin faydalandığını bildirdi.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) 17’nci Olağan Genel Heyeti, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da iştirakiyle TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu, buradaki konuşmasında, organize sanayi bölgelerinin (OSB) Türkiye’nin endüstrileşmesini ve endüstrinin Anadolu’ya yayılmasını sağladığını söyledi.

Türkiye’nin dünyaya model olduğu en kıymetli projelerin başında OSB’lerin geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, ülkenin Çin ile İtalya ortasında en büyük sanayi ve üretim devi haline gelirken bunda kelam konusu bölgelerin yadsınamaz katkısının bulunduğunu bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, Doğu Asya’daki OSB modelinden örnekler vererek, Türkiye’nin OSB modelini geliştirmeye devam edilmesi gerektiğini anlattı.

Kurumsal bir yapıya kavuşan OSBÜK ile problemlerin tahliline katkıda bulunduklarını tabir eden Hisarcıklıoğlu, “Üretim ıslahat paketinde hükümetimizle birlikte çalıştık. Böylece endüstricinin üzerinden her yıl ödediğimiz 1 milyar liralık yük kalktı.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, son 1 senede süratle artan güç fiyatları, kredi faizleri, teminat mektubu kurulları, iç piyasa ve tahsilat ödeme ıstırapları üzere meseleleri OSBÜK ile hükümete aktardıklarına dikkati çekti.

Yapılan çalışmaların verdiği sonuçlara değinen Hisarcıklıoğlu, “Üst üste açıklanan kredi dayanak paketlerinden üyelerimizin yüzde 57’si istifade etti. Takviye paketleri, yeni istihdam için ek teşvikler, devlet takviyeli ticari alacak sigortası devreye girdi.” diye konuştu.

“Sanayi bölgeleri için yeni model zamanı”

OSBÜK Lideri Memiş Kütükcü de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yeni ve daha yüksek katma bedel üreten bir endüstrileşme modelinin peşinde olduklarını söyledi.

Kütükcü, “Daha sürdürülebilir, daha fazla refah üreten bir büyüme modeli için buna muhtaçlığımız var. Yarım asırdan fazladır bu ülkenin planlı endüstrileşmesine hizmet eden, Türkiye’nin en başarılı üretim rejimi haline gelen, gururumuz olan organize sanayi bölgelerimiz için de artık yeni modeller, yeni başlangıçlar vakti.” sözünü kullandı.

Yeni kuşak OSB’leri sanayicilere yalnızca altyapı ve arazi hizmetleri sağlayan yapılar olmaktan çıkaracaklarını vurgulayan Kütükcü, buraları endüstricinin ortak sıkıntılarına, ortak hizmetler üreten merkezler haline getireceklerini bildirdi.

Kütükcü, OSBÜK olarak kurumsal kapasitesini tamamlayamamış OSB’lere hukuk ve mevzuat bahisleri başta olmak üzere, proje idaresi ve finansal planlama üzere alanlarda da teknik dayanak sağlayacaklarını lisana getirdi.

OSBÜK’te mevzuat, elektrik, doğal gaz, imar, mesleksel eğitim ve etraf üzere 13 başka teknik çalışma kurulu bulunduğunu aktaran Kütükcü, şunları kaydetti:

“OSB’lerin aidatlarının doluluk oranları, metrekare büyüklükleri üzere 3-4 farklı parametreyle değerlendirildiği, aktif olmayan OSB’lerimizi rahatlatacak yeni bir aidat hesaplaması üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmayı 2019 bitmeden tamamlamayı planlıyoruz. Böylelikle aidat konusunu, kalıcı, adil ve topluluğumuza aktif hizmet üretebilecek bir yapıya kavuşturmuş olacağız.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu