“Hız, yüksek kapasite ve teknolojiyle mümkün”

Denim kumaşların moda sanayisinin vazgeçilmez eseri haline geldiğini ileten İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) İdare Şurası Lideri Ahmet Öksüz, Türkiye denim kumaş üreticileri ve hazır giysi firmalarının kendi markalarını oluşturduklarını, koleksiyonlarını müşterilerine sunma tarafında gelişme sağladıklarını ve küresel modaya istikamet verecek gücü elde ettiklerini söyledi. Yeni devirde hem kumaş dalının hem de öteki dokumacılık kesimlerinin dizayna, teknolojiye ve Ar-Ge yatırımlarına odaklanması gerektiğini vurgulayan Öksüz, tüm firmaların bu şuur ile üretim ve yatırımlarına devam etmesi halinde Türkiye’nin globalde en büyük oyuncu olmasının çok vakit almayacağını söz etti.

Denim kumaş bölümünün, hammadde niteliğinde bir eser kümesini temsil ettiğini bildiren Ahmet Öksüz, iç piyasada kullanıldığı üzere, üretilen eserin yurtdışındaki müşterinin talebi ile iç piyasadaki konfeksiyon firmalarına teslimatının da yapıldığını aktardı.

Bu nedenle üretilen kumaşlar yurtdışı siparişi iken iç piyasa satışı olarak süreç görebildiğini lisana getiren Öksüz, “İhracat sayılarına ve üretim sayılarına bakıldığında, 2018 yılı prestijiyle üretilen denim kumaşların yaklaşık yüzde 15’inin ihracatının gerçekleştiği görülüyor. Lakin bu oran yurtdışı siparişlerinin iç piyasaya teslimatından kaynaklı olduğu için düşük görünüyor” diye konuştu.

2018 yılında 338 milyon dolarlık ihracat yapıldı

Türkiye dokumacılık ve hammaddeleri dalının 2018 yılında 10.5 milyar dolar kıymetinde ihracat yaptığı bilgisini veren Ahmet Öksüz, ülke olarak Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunun kırıldığı 2018 yılında olduğu üzere ihracat artışının bu yıl da artarak devam etmesini beklediklerini anlattı.

Bu yılın birinci beş ayında bölümün ihracatının 4.3 milyar dolar bedelinde gerçekleştiğine dikkat çeken Öksüz, kesimde faaliyet gösteren 11 bin 200 ihracatçının dış ticaret fazlası veren güçlü istikametiyle Afrika, Amerika, Asya kıtalarına ve Türk Cumhuriyetleri’ne ihracat yaptığını iletti.

Tekstil ve hammaddeleri kesimi denim kumaş ihracatına bakıldığında, Türkiye dokumacılık ve hammaddeleri dalının yüzde 4’ünü oluşturduğunu açıklayan Öksüz, şöyle devam etti: “2017 yılında 369 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, 2018 yılında yüzde 8’lik düşüş ile 338 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu yılın ocak-mayıs devrinde ise yüzde 17’lik düşüş ile yaklaşık 129 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Bu periyotta ihracat düşüş trendi gösterirken, yılın ilerleyen aylarında artışa geçmesini bekliyoruz.”

Öte yandan denim kumaş bölümünün, her geçen gün pazar çeşitliliğini artıran bir kesim olduğuna değinen Ahmet Öksüz, 2017 yılında 74 ülkeye ihracat yapılırken, 2018 yılında 81 ülkeye ve bu yılın birinci beş ayında 88 ülkeye denim ihracatı yapıldığını vurguladı.

Türkiye denim kumaş bölümünün, küresel ihracat sıralamasında birinci beşte yer aldığını lisana getiren Öksüz, “Sektör, AB’nin en büyük tedarikçisi, ABD’nin ise dördüncü büyük tedarikçisi pozisyonunda bulunuyor. Küresel pazardaki yerine bakıldığında katma kıymetli eser, tasarım, teknoloji, know-how ve yüksek kapasiteli üretim gücü ile globalde en büyük oyunculardan olduğu görülüyor” formunda konuştu.

Tunus, ihracatta yüzde 16 hisse ile birinci sırada yer alıyor

Denim kumaşlarda en değerli ihracat pazarları ortasında birinci sırada Tunus’un yer aldığını lisana getiren Ahmet Öksüz, kelam konusu ülkeye 2018 yılında yapılan ihracatın yüzde 16’lık hisse ile 55 milyon dolar olduğunu duyurdu.

Tunus’u sırasıyla yüzde 14’lük hisse ile Mısır, yüzde 10 ile İtalya, yüzde 8 ile Fas ve yüzde 7.2 ile Bangladeş’in takip ettiğini aktaran Öksüz, üretimdeki personellik, hammadde ve güç maliyetleri nedeniyle küresel pazardaki birçok firmanın üretimlerini ve yatırımlarını bu ülkelere kaydırdığından ötürü, küresel markaların merkezinde AB ve ABD yer almasına karşın, ihracatın bahse mevzu olan Afrika ve Uzakdoğu Asya ülkelerine yapıldığını lisana getirdi.

Türkiye denim kumaş ihracatında ülke kümeleri bazında Afrika ülkeleri başta gelirken, Uzakdoğu Asya ülkeleri ve AB ülkelerinin en büyük pazarları oluşturduğuna dikkat çeken Öksüz, “Afrika ülkelerinde esas pazarlar Tunus, Mısır ve Fas iken, Asya ülkelerinde esas pazarlar ise Bangladeş, Hong Kong, Vietnam ve Çin. AB ülkelerinde en kıymetli ülkeler ise İtalya, Almanya, Macaristan ve Polonya” tabirlerini kaydetti.

Kilogram başı ünite fiyat 9.8 dolara yükseldi

Tekstil ve hammaddeleri kesiminin 2018 yılında kilogram başı ünite fiyatının 4.2 dolar ile Türkiye ortalaması olan 1.3 doların üç katını aştığını bildiren Ahmet Öksüz, 2017 yılında denim kumaş kilogram başı ünite fiyatının ise 9.7 dolar iken, 2018 yılı ihracatında ölçü ve paha bazında düşüş yaşanmasına rağmen, kilogram başı ünite fiyatın ise 9.8 dolara yükseldiğini açıkladı.

Söz konusu kıymetin Türkiye ortalamasının yedi katını aştığını, dokuma ve hammaddeleri dalı ortalamasının ise iki katından fazla olduğunu belirten Öksüz, şunları kaydetti: “Teknoloji, tasarım ve Ar-Ge faaliyetleriyle gerek eser kalitesi gerekse eserlerin standartlara ve modaya ahengi ile katma paha sağlayan denim kumaş üreticisi firmalar, teknik dokuma eserlerinin kilogram ünite fiyatının üzerinde bir fiyat yakalamayı başardı. Bu ünite fiyatlarda önümüzdeki devirlerde artış yaşanmasını bekliyoruz.”

Başa dön tuşu