İBB Meclisi, İmamoğlu’na borçlanma yetkisi verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, borçlanma yetkisi talebinde bulunan İBB Lideri Erkem İmamoğlu’na, belediyenin nakit muhtaçlığının karşılanması ve projelerin finansmanında kullanılması için yurt içi bankalardan 1 milyar 525 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesini oy birliğiyle karara bağladı.

23 Haziran seçimlerinden sonra İBB Başkanlık koltuğuna oturan İmamoğlu, Mali Hizmetler Daire Başkanlığı Finansman Müdürlüğü aracılığıyla borçlanma talebinde bulundu.

Müdürlük tarafından hazırlanan teklifte, belediyenin nakit muhtaçlığının karşılanması ve projelerin finansmanında kullanılmak üzere yurt içi bankalardan kaynak teminine gidilmesi gerektiği belirtilerek 1 milyar 225 milyon liralık borçlanma yetkisi verilmesi istendi.

Teklifi kıymetlendiren Plan ve Bütçe Kurulu hazırladığı raporda, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 28 Kasım 2018 tarihinde İBB Meclisince onaylanan 2019 Mali Yılı Bütçesinde toplam 3 milyar 200 milyon liralık iç ve dış borçlanma öngörülmüştür. Bu meblağın, İBB 2019 Yılı Finansman Ekonomik Sınıflandırması tablosunda 1 milyar 525 lira iç borçlanma, 1 milyar 675 lira dış borçlanma olarak tasnif edilmiştir.” denildi.

Komisyon raporunda istenilen 2 milyar 225 milyon liralık ölçünün değil, 1 milyar 525 milyon lira borçlanmaya gidilebileceğine vurgu yapılarak “Yurt içi bankalardan borçlanma yapılabilmesine karar verilmesi, borçlanmanın vakti, ölçü ve koşullarının belirlenmesi konusunda İstanbul Büyükşehir Belediye Liderine yetki verilmesi hususu, kurulumuzca uygun görülmüştür.” denilerek olayı meclis gündemine sevk etti.

Konu Saraçhane’deki binada yapılan meclis toplantısında ele alındığı sırada tartışmalar yaşandı. CHP’li Meclis Üyesi Ediz Zeyrek, komitede istenilen ölçüde bir borçlanma yetkisinin çıkmadığını belirterek durumu eleştirdi.

Bunun üzerine ise Plan ve Bütçe Kurulu Lideri Mehmet Selim Bilmen, bir evvelki yıl belirlendiği üzere hiçbir kısıntıya gidilmeden en üst düzeyde iç borçlanma yetkisi verildiğini kaydetti.

Ekrem İmamoğlu ise 2 milyar 225 milyon liralık borçlanma yetkisi talebinde bulunmalarının münasebetlerini anlattı. “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha büyük borçlanmaları muhtaçlığı olduğu bir kesinliktir” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“İBB’nin borçlanma gereksinimi 2 milyar 225 milyon değildir. Daha yüksektir. Bununla ilgili tespitlerimizi daha evvel burada sunduk. Meclisin yetkisi bu kıymettedir. Belirtmek isterim ki merkezi hükümetten yani Maliye’den ve Vilayetler Bankası’ndan gelen sayıdan bile birinci 6 ayda 1 milyara yakın bir azalma olmuştur. Münasebetiyle mevcut iktisat ortamında bu borçlanma kıymeti çok daha üst çıkmıştır. Keşke bu tarafıyla komitemiz bunu değerlendirseydi. ‘Daha âlâ olurdu’ diye düşünüyorum.”

Tartışmalardan sonra İmamoğlu, raporu oyladı. Borçlanma yetkisi oy birliğiyle karara bağlandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu