İDO yüzen çöp kutusunu tanıttı

İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürü Hasan Üstündağ, denizlerin pak tutulmasına katkı sağlamak hedefiyle “Seabin” ismi verilen yüzen çöp kutusunu geliştirdiklerini belirterek, “Yüzen çöp kutusuyla denizlerin paklığına ufak bir teşebbüste bulunduk. Günde 1.5 kilogram kadar plastik poşet ve pet şişe toplama kapasitesi bulunuyor. Bu da yılda 20 bin plastik şişe ile 83 bin plastik torba manasına geliyor.” dedi.

Üstündağ, Yenikapı Limanı’na yerleştirilen ve deniz yüzeyindeki çöpleri toplayan kutunun tanıtımı gayesiyle genel müdürlük binasında gerçekleştirilen toplantıda, “Seabin” ismi verilen yüzen çöp kutusunun Teknoloji Kümesi Wartsila’nın Türkiye Ofisi’nin iş birliğiyle yapıldığını söyledi.

Denizlerin geleceğine sahip çıkma ismine atılan bu adımla etraf paklığına katkı sunulmasının amaçlandığını lisana getiren Üstündağ, “Çevre, günümüzün en kıymetli hususlarından birisi. Bu, ülkemiz ve dünya açısından da bu türlü. Denizlerin kirliliği de en büyük problemlerden biri. Hatta iç denizler değil. Okyanuslar bile kirlendi. Bu mevzuda da çeşitli milletlerarası kurallar yayımlanıyor ve şirketler, buna uyma noktasında zorlanıyor.” diye konuştu.

Üstündağ, 30 yıllık tarihi geçmişe sahip şirketlerinin kuruluşundan bu yana etrafa değer verdiğini aktararak, şöyle devam etti:

“Gemi adamlarımız, kaptanlarımız, deniz kirliliğinin artmamasına ihtimam gösteriyor. Doğal denizlerin kirlenmesinin çeşitli nedenleri var. Gemilerden kaynaklanan kirlenmeler oluşuyor. Bunun yanından karadan kaynaklanan kirlilikler de meydana geliyor. Biz de bu “Seabin” ismi verilen yüzen çöp kutusuyla ufak bir teşebbüste bulunduk. Bu aygıt, limanların kirliliğinin önlenmesi açısından değerli. Aygıtın yaklaşık 20 kilogram çöp toplama haznesi var. Günde 1.5 kilogram kadar çöp poşet ve pet şişe toplam kapasitesi bulunuyor. Bu da yılda 20 bin plastik şişe ve 83 bin plastik torba manasına geliyor. Bu aygıtın bir çöp bir de duba kısmı bulunuyor. Duba ünitesini İDO olarak bizler inşa ettik. Çöp toplama kısmını ise Wartsila firması yaptı. Bu yüzen çöp kutularını ileride öteki limanlara da koyarız.”

Yenikapı Limanı’nın özellikle lodoslu havalarda çok derecede kirlendiğini ve buranın adeta poşet tarlası haline geldiğini tabir eden Üstündağ, “Büyük bir oranda, bize yarar sağlayacağını düşünüyorum. Bir öteki tarafta Büyükşehir Belediyesi de hoş çalışmalar yapıyor. Onlarla da koordineli çalışıyoruz. Zira, bu kirlilik bizim araçlarımıza ziyan veriyor. İstanbul Boğazı, Marmara Denizi paklığı ve korunması gayesiyle farkındalık aktiflikleri yapıyoruz. Yüzlerce çocuğu deniz ile buluşturuyoruz. Onları hem denizi sevdirmeye hem de etraf paklığı konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Wartsila Enpa Genel Müdürü Türkiye Ofisi ve Hazar Denizi Yöneticisi Arie Pijl ise İDO ile Seabin’i geliştirdiklerini kaydederek, “Türkiye’deki birinci yüzen çöp kutusunu Yenikapı iskelesine bağışlamak istedik. Denizlerin pak tutulması açısından büyük bir adım olan bu projenin tüm taraflar için kusursuz bir paydaşlık olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu