Palandöken: Her şey dahil sistemi kaldırılsın

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, konaklama dışında harcama yapan turisti kazanmak için her şey dahil sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, otellerde uygulanan “her şey dahil” sisteminin esnafa ziyan verdiğini söz etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, konaklama dışında da harcama yapan, yüksek gelir kümesindeki turistleri hedefleyen siyasetler üzerinde çalışılacağını belirten Palandöken, “Konaklama dışında harcama yapan turisti kazanmak için her şey dahil sisteminden vazgeçilmelidir. 2023’te 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm gayesine ulaşmak için öncelikle bu sistem kaldırılmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu sistemin uygulandığı bölgelerde konaklayan turistlerin bulundukları çevreyi gezmedikleri üzere esnaftan da alışveriş yapmadıklarını vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

“Turistler, her şey dahil olduğu için tek seferlik bir ödemeyle tatilini tek bir yerde geçiriyor. Bu da turistik bölgelerdeki esnafımızın karını azaltıyor. Bunun yanı sıra kimi tıp rehberleri, ziyaretçilerin esnaftan alışveriş yapmalarını engelliyor ve sırf mutabakatlı oldukları yerlere yönlendiriyor. Bu çeşit haksız uygulamalarda bulunanlar tespit edilmelidir.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu