İGSAŞ, eğitiyor!

Türkiye’de tarımın daha verimli yapılabilmesi için kesinlikle toprak ve su tahlili yapılması gerektiğini söyleyen İGSAŞ Genel Müdürü Turan Tok, “Gıda fiyatlarındaki artışın nedenleri ortasında şuurlu tarım uygulamalarının alana yayılamamış olması değerli bir yer tutuyor. Verimliliği sağlamanın yolu ise toprak, su ve gübrenin yanlışsız kullanımı. Gerçek gübre kullanımı ile bir dönümlük tarlada yüzde 30 ila 40 üzere daha fazla eser elde edebilecek tahlillere odaklanmamız gerekiyor” dedi.

“Doğru sulama yapılmalı, gerçek gübre kullanılmalı”

Yıldızlar Yatırım Holding’e bağlı faaliyet gösteren İGSAŞ’ın “Tarladan Sofraya” ve “Toprağıma Minnettarım” isimli toplumsal sorumluluk çalışmalarıyla tarım kesimine takviye verdiğini söz eden Turan Tok, “Artık tarımı en verimli formda yapmamız gerekiyor. Bunun için de toprak, su ve gübre kullanımı çok değerli. Türkiye’de ekilebilir alanların değerli bir kısmı birinci kalite değil. Bu nedenle randımanı artırmak için gerçek sulama yapılmalı ve hakikat gübre kullanılmalı” formunda konuştu.

Tarımsal üretim sonucu topraktan eksilen bitki besin hususlarının tekrar toprağa kazandırılmasının ve toprağın randıman gücünün artırılmasının lakin gübre kullanımı ile mümkün olduğunu kaydeden Tok, “Hızla artan Türkiye nüfusu ve besin hususları ihtiyacındaki yükseliş ve kişi başına düşen ekilebilir alanların azalması, ünite alandan daha fazla bitkisel üretimi gerektirdiğinden, gübrelerin bugün olduğu üzere gelecekte de sürdürülebilir tarımın en kıymetli girdilerinden biri olması kaçınılmaz” diye konuştu.

“İlk adım toprak analizi”

Kaliteli, verimli ve sürdürülebilir tarımın birinci adımının toprak tahlili olduğunu belirten Turan Tok, “Yaptığımız tespitlerde birçok çiftçimizin toprak tahlili yaptırmadığını gördük. Meğer en az 16 parametrede bu tahlil yapılmalı. Bu nedenle projemizin temelini toprak tahlili üzerine kurduk. 13 başka bölgede, 50 bin hektar toprakta, 50 lider çiftçi ile yedi stratejik eserde, 5 bin adet toprak tahlili yaptık. Toprağın yapısına nazaran hazırlanan gübreleme programlarımız sonucunda çiftçilerimiz yüzde 30 daha az su, yüzde 30 daha az personellik, yüzde 30 daha az güç ve gübre kullanarak, yüzde 40 daha fazla randıman elde ediyor” dedi.

Başa dön tuşu