İmamoğlu’ndan siyasi partilere ziyaret

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi (SP), YETERLİ Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP)  vilayet başkanlıklarını ziyaret etti.

İmamoğlu, siyasi partilerin vilayet liderlerini ziyaretlerine devam ediyor. Birinci olarak Saadet Parti’ni ziyaret eden İmamoğlu’nu, Vilayet Lideri Abdullah Sevim’in İstanbul dışında olması nedeniyle Vilayet Lider Yardımcısı Bülent Kaya karşıladı.

SP Vilayet Başkanlığı makamına geçen İmamoğlu, bir müddet yöneticilerle görüştü. Akabinde Kaya ile birlikte açıklama yapan İmamoğlu, bütün siyasi partilerin vilayet başkanlıklarını ziyaret edeceklerini söyledi.

Belediyede siyasi partilerle ilgilenen bir masa kuracaklarını tabir eden İmamoğlu, “Bu pahalı masayı kuracak ve bir arada çalışacağız. Vakit içerisinde bu ziyaretlerden sonra elbette taahhütlerimiz olacak. İnşallah siyasi partilerimizin katkısıyla bu nizamı koordine edeceğiz. Bu İstanbul’un lehine olacaktır.” dedi.

SP İstanbul Vilayet Lider Yardımcısı Kaya ise İstanbul’un artık huzura muhtaçlığı olduğunu vurgulayarak, “İnşallah, Sayın Lider İstanbul’un huzura kavuşması için gerekli çalışmalar yapar. İyi işlerde destekçisi, yanlış işlerde de onu eleştiren ve düzelten taraf olacağız.” dedi.

Karşılıklı hediyeleşmenin akabinde İmamoğlu, Cevizlibağ’da bulunan SP Vilayet Başkanlığı’ndan ayrılarak GÜZEL Parti’nin Merter’deki İstanbul Vilayet Başkanlığı’na geldi.

Burada Vilayet Lideri Buğra Kavuncu ve öteki yöneticiler tarafından karşılanan İmamoğlu, bir müddet vilayet idaresiyle görüşme yaptı.

Daha sonra gazetecilerin sorularına da yanıtlayan İmamoğlu, vilayet başkanlıklarına yapacağı ziyaretler konusunda randevu talebine AK Parti ve MHP’den nasıl bir yanıt geldiğine ait soru üzerine, şunları söyledi:

“MHP’den şimdi geri bir dönüş almadık. Bekliyoruz. Yani vilayet liderinin kent dışında olduğuna dair bir bilgi iletildi. Şimdi bir geri dönüş almadık. AK Parti’den dün öğlenden sonra akşama yanlışsız yalnızca bütün belediye liderleri ile ziyaretimize gelmek istedikleri noktasında bir geri dönüş iletildi bize. Pazartesi bir randevu verdik. Ancak bu belediye liderlerinin ziyareti elbette bizi çok keyifli eder. Başımızın üzerinde yerleri var kaldı ki bir ortada çalışacağız. Pazartesi günü kendilerini beklediğimizi belirttik.”

Bir gazetecinin, “Tüm ilçe belediye liderleri ve İBB Meclis üyeleriyle Anıtkabir’i ziyareti planınız vardı. Ne vakit gerçekleşecek?” sorusunu İmamoğlu, “Bu kararımızı verdikten sonra Anıtkabir Komutanlığı ile de irtibata geçtik. Bir devlet merasimi statüsünde, vatandaşlarımızın olmadığı bir saat aralığında sabah erken saatlerinde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kurumsal ziyareti… Anıtkabir’i ziyaret ederek Ceddimizin huzuruna çıkacağız ve çelenk merasimi olacak. Hasebiyle kendilerinden yanıt bekliyoruz.” biçiminde cevapladı.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, bu ziyaretlerin akabinde HDP Vilayet Başkanlığını ziyaret etti.

HDP İstanbul Vilayet Lideri Esengül Demir’in karşıladığı İmamoğlu, HDP yetkilileriyle basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan İmamoğlu, kendisini ziyaret eden birinci siyasi parti vilayet teşkilatının HDP olduğunu belirtti.

23 Haziran seçiminin bir demokrasi tercihine dönüştüğünü söyleyen İmamoğlu, “Bu tercih devrinde de her siyasi partiye oy vereni, yüzde 100 hizmet edilmesi gereken vatandaş olarak görüyoruz. Çünkü biz bu anlayışımızda bize oy vermeyenlerin oy verenlerden evvel var olma ve eşitlik süreçlerinde en önde olduğunu bilen bir anlayışa sahibiz.” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Seçim öncesinde cezaevinden size açık dayanak daveti yapan Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna İmamoğlu, şu karşılığı verdi:

“Sayın Demirtaş’a 23 Haziran öncesi telaffuzları ve ortaya koyduğu teşvik ve takviyeden dolayı teşekkür etmiştim. Bu tavır ve davranışlar elbette bizim için çok pahalı. Çünkü bu çokça bize de soruldu. Tutuklu ancak yani niye tutuklu? Bunu herkes üzere ben de anlamak istiyorum. Bu bağlamda bilhassa hukuk açısından mağdur edilmiş her kim var ise ben yanında olduğumu ve bu sürecin bir an evvel bitirilmesi gerektiğini, insanların cürmü aşikâr değilken yaratılan ortamda yıllarca mahpus yatan insanların hayatlarını kaybettiğini biliyoruz. Daha dün değil evvelsi gün bir Ergenekon süreci yaşandı ve bu süreçte intihar edenler olduğunu biliyoruz. O süreçte hayatlarını kaybedenleri biliyoruz. O süreçte omurların ailelerin değiştiğini biliyoruz. Hukuka alışılmamış tertibin insanların hayatını etkilemesini kim kabul edebilir ki hiç kimse kabul edemez. Vicdana hukuka adalete sığmayan işler bunlar. Bu bakımdan elbette imkan olsa ziyaret etmek isterim lakin kimi ziyaretlerle ilgili kurallar var.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu