İstanbul’da ulaşımın ücretsiz olduğu günler belli oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, kentteki toplu ulaşım araçlarının 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’nde fiyatsız hizmet vermesini kararlaştırdı.

AK Parti İBB Küme Başkanvekili Tevfik Göksu ve CHP İBB Küme Başkanvekili Doğan Subaşı’nın ortak imzasıyla verilen teklifte, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’nde toplu ulaşımın fiyatsız verilmesi istendi.

Teklifte, “15 Temmuz 2016 gecesi aziz milletimiz, sokaklara, meydanlara inerek namlulara, tanklara, helikopterlere, uçaklara karşı yalnızca imanlarından aldıkları güçle ve çıplak elleriyle bir sefer daha istiklali ve istikbali için destansı bir uğraş vermiştir. İradelerini FETÖ terör örgütünün başına teslim eden şer çetesi mensuplarının teşebbüsleri milletin ortak, mücadeleci iradesi ve tüm kurumlarıyla devletin kararlı tavrı karşısında başarısız olmuştur.” denildi.

Halkın, 15 Temmuz Ulusal Birlik ve Demokrasi Günü düzenlenecek olan aktiflik ve anma programları ile gibisi tertiplere rahatlıkla iştirak edebilmeleri için 15 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 06.00 ile 16 Temmuz günü 2019 Salı günü saat 06.00 ortasında istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu ulaşım araçlarında fiyatsız seyahat yapılabilmesine imkan sağlanması talep edildi.

Teklif, Hukuk-Plan ve Bütçe ile Temel Haklar Kurulu’nda olumlu bulunarak Meclis’e havale edildi. Meclis’te görüşülen teklif, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu tarafından oylamaya sunuldu.

Tüm üyelerinin oylarıyla kabul edilerek Meclis’ten geçen karara nazaran, 15 Temmuz Pazartesi günü saat 06.00 ile 16 Temmuz Salı günü saat 06.00 ortasında istanbulkart entegrasyonuna dahil olan tüm toplu ulaşım araçları fiyatsız hizmet verecek.

Kurban Bayramı’nda ulaşım ücretsiz

İBB Meclisi kentteki toplu taşıma araçlarının Kurban Bayramı sürecince fiyatsız hizmet vermesine karar verdi.

Buna nazaran, Kurban Bayramı müddetince 11 Ağustos saat 06.00 ile 14 Ağustos saat 24.00’e kadar İstanbul’daki istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu taşıma araçları fiyatsız hizmet verecek.

30 Ağustos’ta ulaşım ücretsiz

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda kentteki toplu ulaşım araçlarının fiyatsız hizmet vermesi karara bağlandı.

İstanbul’da İstanbulkart entegrasyonuna dahil olan tüm otobüs, tramvay, metro ve kent sınırlarına ilişkin vapurlar, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda rastgele bir fiyat almadan hizmet verecek.

9 Eylül’de toplu ulaşım ücretsiz

İstanbul’da eğitim-öğretim yılının başlayacağı 9 Eylül’de toplu ulaşım fiyatsız olacak.

9 Eylül Pazartesi günü saat 06.00 ile 14.00 ortasında istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm araçlar fiyatsız ulaşım hizmeti verecek.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu