Turizmde Avrupa pazarında çift haneli büyüme

Bu yıl günlük gelen turist rekorlarının kırıldığı turizmin başşehri Antalya’da, Avrupa pazarındaki çift haneli büyüme yüzleri güldürdü.

Avrupa’dan gelen turist sayıları bilhassa son aylarda eski seyrine döndü. Geçen yılın birinci yarısında 788 bin 4 Alman turistin ziyaret ettiği Antalya’ya bu yılın tıpkı devrinde yüzde 19,47 artışla 941 bin 406 Alman turist geldi. Tekrar geçen yıl ocak-haziran devrinde 237 bin 236 İngiliz turistin geldiği turizmin başşehrini bu yıl yüzde 23,34 artışla 292 bin 616 İngiliz turist ziyaret etti. Polonya’dan ise 139 bin 315 turistin ziyaret ettiği kenti, yüzde 42,71 artışla 198 bin 812 Polonyalı turist tercih etti.

Öte yandan Fransa’dan gelen turist sayısında yüzde 34, İsveç’ten yüzde 36, Çek Cumhuriyeti’nden yüzde 46 büyüme kaydedildi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Lideri Erkan Yağcı, turizmin Türkiye’nin ulusal hazinesi olduğunu hatırlatarak, bu şuurla dalı desteklemek gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin bir turizm ülkesi olduğunu, dünyada altıncı sırada yer aldığını söz eden Yağcı, bu alanda birinci beşe girmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Sevindirici gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Yağcı, “Antalya’yı, ‘Türkiye turizminin başkenti’ olarak kabul ediyoruz. Sayılardan da şunu net olarak gördük ki geçen yıl turizmde düzgün olmamıza karşın bu yıl geçen yılın üzerine yüzde 15’lik bir büyümeyle turizm dönemini devam ettiriyoruz.” dedi.

Geçen sene Antalya’da 14 milyon civarında turist ağırladıklarına işaret eden Yağcı, bu sene 15-16 milyon turist sayısına ulaşabileceklerine değindi.

Her pazarda değerli gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Yağcı, şöyle konuştu:

“Avrupa pazarında da kıymetli büyüme gerçekleşiyor. Geçen sene en az büyüme gerçekleşen pazarlardan birisi Almanya’ydı. Bu yıl Almanya pazarında da büyüme kelam konusu. Datalara nazaran, bu yılki sayılar Rusya pazarının yanında tüm Avrupa pazarlarında Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika üzere tüm ülkelerde de çift haneli büyüme kelam konusu. Dönem ortasındayız. Temmuz, ağustos, eylül sayılarını da beklentilerimize paralel geçirirsek, sene sonunda Avrupa pazarında da hoş bir büyüme yakalamış olacağız. Almanya pazarında 2015 en düzgün yıldı. Bu sene 2015’i yakalasak değerli muvaffakiyet. Biz asıl Almanya pazarındaki büyümeyi 2020’de hedefliyoruz.”

“Turist başına yüzde 8 artış”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca da 6 ay 17 günün sonunda Antalya’nın âlâ bir dönem yaşadığını söyledi.

Doğru ve stratejik planlama yapan tesislerin hiçbirinde badire olmadığını söz eden Atmaca, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Antalya ve Türkiye genelinde turizmde bir ıstırap olmadığını görüyoruz. Turist başına gelirde yüzde 10 üzere artış maksadı koymuştuk. Şu anda yüzde 8’leri bulduk. Temmuz, ağustostan sonra yüzde 10’ları buluruz diye düşünüyoruz. Hem gelen turist sayısında hem fiyat konusunda yüzde 8-10’lara varan artışları yakalayacağımızı öngörüyoruz. Kışın yaptığımız yanlışsız pazarlama ve yanlışsız tanıtım faaliyetleriyle Kültür ve Turizm Bakanımızın da verdiği takviyeyle turizmde çok uygun bir noktaya geldik. Bilhassa Avrupa pazarının eski seyrine döndüğünü, kıymetli artışlar kaydedildiğini görüyoruz.”

Kapıkule Hudut Kapısı’ndan Türkiye’ye gelen gurbetçilerin sayısında rekor kırıldığına dikkati çeken Atmaca, okulların kapanmasıyla iç pazarın da hareketlenmeye başladığını lisana getirdi.

Atmaca, hem Antalya’nın hem Türkiye’nin 6,5 ayda turizmdeki amaçlara süratle ilerlediğini kaydetti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu