İTO’dan ‘Finansal Restorasyon Planı’ önerisi

TO’nun temmuz ayı olağan meclis toplantısında, şirketlerin borç yapılandırması olarak söz eden “Yeni İstanbul Yaklaşımı” ele alındı. Toplantıda, “Yeni İstanbul Yaklaşımı”nın daha geniş bir kapsamla “Finansal Onarım Planı” formunda ele alınması tavsiye edildi.

İTO Lideri Şekib Avdagiç, hükümetin borçlu şirketlerin finansal yapılandırmasına ait bir kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğunu anımsatarak, kelam konusu kanun teklifinin borçlu şirketlerin finans kuruluşlarına olan borçlarının yine yapılandırılmasına yönelik kapsamlı bir çerçeve çizdiğini anlattı.

Avdagiç, bu teklifle iktisadın kilit problemlerinden birine el atıldığını vurgulayarak, “Çünkü bütün gelişmiş ekonomiler üzere Türkiye iktisadının de temel taşı şirketlerdir. Zira Türkiye’nin şirketleri, Türkiye’nin kapasitesidir. Türkiye’nin şirketleri, Türkiye’nin istihdamıdır. Türkiye’nin şirketleri, Türkiye’nin daha çok üretmesidir. Münasebetiyle Türkiye’nin şirketleri, tıpkı vakitte Türkiye’nin geleceğidir.” diye konuştu.

Türkiye’nin kapasitesini, istihdamını, üretimini ve geleceğini korumak için atılan bu adımları takdirle karşıladıklarını lisana getiren Avdagiç, şirketlere, son periyotta süratle değişen ekonomik ve jeopolitik şartlar nedeniyle bozulan bilançolarını düzeltmeleri için fırsat verilmesinin, Türkiye’nin istihdam, üretim ve hizmet kapasitesini korumak için kıymetli olduğunun altını çizdi.

“Borç ötelemenin ötesine geçen bir yapılandırma gerçekleştirilecek”

İTO Lideri Şekib Avdagiç, bankacılık dalında takipteki alacakların büyüklüğünün 115 milyar lira olduğunu belirterek, bu türlü bir süreçte hususa kanun seviyesinde el atılmış olmasının kritik kıymette olduğunu söyledi.

İlk kere borç ötelemenin ötesine geçen bir yapılandırma gerçekleştirileceğini kaydeden Avdagiç, “Ekonominin aktörleri, üretimin içinde tutulacak. Gerçek kesim olarak ‘Yeni İstanbul Yaklaşımı’ diye anılan borç yapılandırılmasının gayesini, şirket kurtarma operasyonu halinde görmüyoruz. Bu yüzden biz bu yaklaşıma, ‘Finansal Onarım Planı’ diyoruz, bu türlü görüyoruz, bu türlü olması gerektiğine inanıyoruz.” biçiminde konuştu.

“Vergi ve SGK üzere kamu borçları da tekrar yapılandırma sürecine dahil edilebilir”

Şekib Avdagiç, “Finansal Onarım Planı” teklifine ait, şunları kaydetti:

“Yeniden yapılandırmada, bankalar ile sanayi ve ticaret kısmının ortak bir çalışma kümesi oluşturmasını, bir öncelik listesi belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylelikle şirketlerin yapısal nedenlerden mi yoksa genel ekonomik şartlardan ötürü mı zahmetler yaşadığı ortaya konulabilecektir. Bu sayede öncelik sıralamasında adil bir yaklaşım sergilenecektir. Yine yapılandırma sürecine kamunun da katkısı değerlidir. Bu kapsama alınan şirketlerin vergi ve SGK üzere kamu borçları da tekrar yapılandırma sürecine dahil edilebilir. Dolar ve avro bazında yüksek faizlerle gerçekleştirilen yapılandırmalar tekrarlanmamalı. Zira bunlar, kısa vadeli vakit kazanmanın ötesine geçemez.”

TBMM’ye sunulan kanun teklifini iş dünyası olarak çok önemsediklerini tabir eden Avdagiç, geçmiş deneyimlerin ışığında güçlenmiş yeni bir İstanbul Yaklaşımı’nın, badirelerin aşılmasına büyük dayanak vereceğini ve iktisadın çarklarının süratli ve istek edilen düzeyde dönmesine yardımcı olacağını belirtti.

Başa dön tuşu