Karpol, katma değeri yüksek ürünler ihraç edecek

Poliüretan, plastik ve kauçuk bazlı eserler imal ettiklerini belirten Karpol Poliüretan sahibi Hasan Kara, “En çok mermer dalına hizmet veriyoruz. Fabrikamızın bulunduğu Denizli, Türkiye’de doğal taş dendiğinde akla birinci gelen vilayetler olan Afyon, Burdur ve Muğla’nın kesişim noktasında. Bundan ötürü 200’den fazla mermer fabrikasına ve çok sayıda mermer makinesi üreticisine mesken sahipliği yapıyor. Biz de bunlara yedek modül temini konusunda hizmet veriyoruz” dedi.

Mermer dalında bilhassa kesme, delme, abrazyon, slimleme ve epoksi uygulamalarında kullanılan aygıt ve makinelerin plastik aksamlarını ürettiklerini tabir eden Hasan Kara, “Ahmet Nazif Kuvvetli OSB’de 2 bin metrekarelik kapalı alana sahip yerimizde üretim yapıyoruz. Mermer ve dokumacılık başta olmak üzere, kuruyemiş makineleri ve emsal endüstriyel dallara hitap ediyoruz. Tahlil odaklı, inovatif ve Ar-Ge temelli bir firmayız” diye konuştu.

Poliüretan bazlı üretimde Denizli’nin tüm muhtaçlığını karşılayacak seviyede imalat kapasitesine sahip olduklarına değinen Kara, “Benzer halde kauçuk bazlı eserlerde de Denizli hissesinin yarısına hitap edebilecek kapasitemiz var. Erzurum’dan Diyarbakır’a, Edirne’den Adana’ya kadar birçok firmaya ‘ürün değil tahlil üretiyoruz’ sloganıyla hizmet veriyoruz” formunda konuştu.

“KOSGEB ve bakanlık dayanaklarından faydalanmak istiyoruz”

Firma olarak, 2018’in birinci yarısının kendileri açısından evvelki yıllarla karşılaştırıldığında stabil olduğunu vurgulayan Hasan Kara, “Fakat yılın ikinci yarısında pazarda yüzde 35’lere varan bir daralma oldu. Bu yılın birinci aylarında bu daralmanın daha da arttığını yakından takip ediyoruz. Son periyotta iki farklı alanda yatırım projesiyle ilgili olarak karar almamıza karşın, mevcut iktisattaki öngörülemeyen durumlardan ötürü bu yatırımları ertelemek zorunda kaldık. Bunlar, katma pahası yüksek, yurtiçinde üretilmeyen ve cari açığın düşürülmesine katkı sağlayacağına inandığımız üst seviye teknolojik üretime dayalı projeler” sözlerini kaydetti.

Yatırım projeleriyle ilgili fizibilite çalışmalarının tamamlandığını anlatan Kara, “KOSGEB ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı dayanaklarından faydalanmak istiyoruz. Bu yıl ayrıyeten İzmir’deki Marble Fuarı’na katılacağız. Fuara katılmadaki en temel ve öncelikli gayemiz; ihracat altyapımızı tamamlayıp, yılın ikinci yarısında ihracat potansiyelimizi daha net görebilmemize katkı sağlayacağını düşünmemiz. İhracatımızın bilhassa KOSGEB dayanağıyla üretmeyi tasarladığımız eserlere dayanmasını planlıyoruz” dedi.

Başa dön tuşu