Karsan elektrikli otobüste Avrupa’da ‘Atak’a geçiyor

Aysel YÜCEL

Türkiye’de yer alan fabrikasında çağın mobilite gereksinimlerine uygun ulaştırma tahlilleri sunan Karsan, elektrikli eser gamının yepisyeni üyesi Atak Electric’i, Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirdiği aktiflikle birinci sefer dünyanın beğenisine sundu. BMW ile birlikte düzenlenen aktifliğin bu yılki teması ‘New Definition of Mobility’ olurken, gücünü BMW i teknolojisinden alan ve yenilenen dizaynıyla da dikkat çeken Atak Electric dünyanın farklı ülkelerinden iştirak sağlayan basın mensubu, müşteri ve distribütörler tarafından test edildi. Karsan CEO’su Okan Baş, “Toplamda 220 kWh kapasiteli beş adet BMW i bataryasına sahip olan Karsan Atak Electric, dinamik tasarımı, teknolojisi, konforu, süratli şarj özelliği ve tek şarjda 300 kilometre menzile ulaşmasıyla iştirakçilerden tam not aldı” dedi.

Etkinlikte 8 metre sınıfının öncüsü olan Atak’ın yeni yüzü de birinci defa Atak Electric’le birlikte görücüye çıkarken, BMW i3 ve i8 modelleri de sergilendi. BMW işbirliğinin birinci eseri olan Jest Electric’in kısa müddet içerisinde büyük ilgi gördüğünü belirten Okan Baş, 35 adet Jest Electric’in Fransa, Almanya ve Yunanistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde hizmet vermeye başladığını belirtti. Jest Electric minibüslerinin akabinde, 1 yıl içerisinde otobüs sınıfındaki Atak’ın da elektrikli versiyonunu pazara sunduklarını belirten Okan Baş, “Dünyanın elektrikli araç teknolojilerinde öncü otomotiv markalarından BMW ile birlikte tüm dünyada kullanılabilecek elektrikli toplu taşıma tahlilleri üretmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda yeniden menzili, eşsiz teknolojisi ve boyutlarıyla alanında öncü olan yeni yüzüyle de dikkat çeken Atak Electric’i pazara sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Hasebiyle yüzde 100 bir Türk markası olarak, 1 yılda 2 elektrikli araç geliştirmiş ve seri üretime geçebilmiş birinci ve tek şirket olma unvanına da eriştik” dedi.

Seri üretim ağustosta başlıyor

BMW bataryaları için 4 yıl ve 200.000 km’ye kadar pil garantisi sağladıklarını belirten Okan Baş, Atak Electric’in teknolojik özellikleri ve konfor seçenekleri göz önüne alındığında fiyat olarak da rakiplerinden çok daha avantajlı olduğunun altını çizdi. Baş, “Ağustos 2019 itibariyle Atak Electric ile Fransa, Almanya, Romanya, İtalya, Portekiz, Bulgaristan üzere ülkelerde roadshowlarımızı başlatıp yıl sonuna kadar bu aktiviteye devam ediyor olacağız. Birinci etapta Avrupa pazarlarını öncelikli olarak hedefl eyeceğimiz Atak Electric modelimizde, Ağustos ayı itibariyle seri üretime başlayacağız. BMW olan güçlü işbirliğimiz ise devam edecek ve umuyoruz ki yesyeni taşıma tahlillerinde birlikte hoş işler başaracağız” diye konuştu.

100 yıllık markalara teknolojiyle meydan okuyor

Atak Electric’in 8 metre segmentine savlı bir giriş yapacağına vurgu yapan Okan Baş, şöyle devam etti: “Kurulduğu birinci günden bu yana 300 bin adetten fazla ticari araç üretip satan Karsan olarak misyonumuz gelecek teknolojilerini herkesten evvel yaparak fark yaratmak. Diğer türlü fakat oburlarının takipçisi olursunuz. Çünkü 100 yıllık markalar ile yarışmak sıkıntı. Avrupa’da Karsan olarak bu yenilikçi eserlerimiz ile varlığımızı giderek artırıyor. Avrupa’da elektrikli otobüs pazarı diye bir şey yok şimdi. Hasebiyle biz burada Karsan olarak 8 metrelik Atak’ın potansiyelini net olarak daima birlikte göreceğiz. Gerek araç özellikleri gerekse sağladığı fiyat avantajı ile Avrupa pazarında fark yaratarak, belediye ve operatörlerin öncelikli tercihi olacağına inancımız tam.”

“300 km menzil ile fark yaratıyor”

Atak Electric’te misyon yapan elektrikli motor, 230 kWh motor gücü ve 2.400 Nm tork üretiyor. Okan Baş, “BMW tarafından geliştirilen beş adet 44 kWh bataryalarla toplamda 220 kWh batarya kapasitesi bulunan Atak Electric, 300 km’ye varan menziliyle rakiplerinin önüne geçerken, alternatif akımlı şarj üniteleriyle 5 saatte, süratli şarj üniteleriyle de 3 saatte tam şarj olabiliyor. Üstelik güç geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25’e kadar kendi kendini de şarj edebiliyor” dedi.

Başa dön tuşu