Lüks turizmde ‘dijital detoks’ dönemi

Lüks otel zincirleri, tatillerinde cep telefonları ve laptoplarından uzaklaşmak isteyen tatilciler için yeni yatırımları devreye almaya başladı. Bunlardan biri de dünyada lüks turizmin öncüsü olarak kabul edilen Four Seasons. Kanadalı turizm devi, Seyşeller’deki Desroches Adası’nda 2018 yılında hizmete açtığı tesisinde müşterilerine ‘dijital detoks’ imkanı sunuyor.

Dünyada internet ve toplumsal medya kullanımı her geçen gün artarken, her yıl tatil için on binlerce dolar harcayan müşteriler için, artık cep telefonları ve bilgisayarlarından uzaklaşmak da kıymetli bir muhtaçlık haline geldi. Bu gereksinimi göz önünde bulunduran otel zincirleri de hayata geçirdikleri yeni yatırımlarda, müşterilerinin bu beklentilerine karşılık veren uygulama ve projelere imza atıyor.

Okyanusun ortasında dijital detoks

Dünyada lüks turizmin en değerli temsilcisi olarak kabul edilen Four Seasons, Seyşeller’de bulunan resort projesinde müşterilerine dijital detoks imkanı sunuyor. Hint Okyanusu’nun ortasında, Afrika kıtasının 1.600 kilometre açığında bulunan Four Seasons Resort Seychelles at Desroches Island, adadaki tek otel olarak dikkat çekiyor.

Adanın hiçbir yerinde telefon çekmiyor

Sadece Four Seasons müşterilerinin kullanımına açık olan adada cep telefonu kullanmak imkansız zira adada bir baz istasyonu yok ve hiçbir formda cep telefonu çekmiyor. Dileyen müşterilere ise yalnızca tesis sonları içerisinde kablosuz internet hizmeti sunuluyor.

Tüm konukların özel bisikleti var 

Müşterilerinin birkaç hafta da olsa ağır teknoloji kullanımından uzak kalmasını isteyen otel idaresi, check-in yapan her bir kişi için özel bir bisiklet tahsis ediyor; bunun yanında müşterileri için özel yoga, kano, şnorkel ve dalış aktiviteleri organize ediyor. Bunun yanında dileyen müşteriler, otelde hazırlattıkları yemek sepetleriyle Desroches Adası’nın derinliklerinde sakin ve huzurlu bir piknik yapabiliyor.

Sosyal medyayla değil, kaplumbağalarla ilgilenin

Hint Okyanusu’nun hoşluklarını barındıran Desroches Adası’nın en değerli özelliklerinden biri de dünyada ender olarak bulunan Aldabra kaplumbağalarına mesken sahipliği yapması. 14 kilometrelik beyaz kumla çevrili yaklaşık 4 kilometrekarelik adada toplam 150 adet Aldabra kaplumbağası bulunuyor. Dileyen müşteriler, ada idaresi tarafından özel olarak korunan kaplumbağaları besleyebiliyor ve onlarla vakit geçirebiliyor. Yaklaşık 1,2 metre uzunluğa erişebilen, yükleri da 250 kilograma ulaşabilen bu Aldabra kaplumbağalarının simge isimlerinden George da ada sakinleri ortasında dikkat çekiyor. 120 yaşındaki George birebir vakitte adanın da en yaşlı sakini.

Yeni resort projesi Bodrum’a

Son periyotta resort yatırımlarıyla isminden kelam ettiren Four Seasons, Akdeniz çanağının en büyük resort’larından birini Bodrum’da hizmete açmayı planlıyor. Hali hazırda Türkiye’de iki Four Seasons markalı otel bulunurken, Bodrum’da 2020 yılında tamamlanması planlanan projeyle, Türkiye dünyada üç Four Seasons’a konut sahipliği yapan seçkin ülkelerden biri olacak. Bodrum’daki projenin yatırımcılığını ise tıpkı vakitte İstanbul’daki iki otelin de yatırımcısı olan Tay Group üstleniyor. Four Seasons Resort Bodrum hizmete girdiğinde, Bodrum’un da kelam konusu destinasyonlar ortasında yer alması bekleniyor. Dünyanın dört bir yanından önde gelen iş insanlarının Bodrum’da ağırlanacak olmasının da Türkiye’nin tanıtımına ve iktisadına büyük katkı sunması öngörülüyor. Bodrum’daki projede de müşterilerin beklentilerine uygun olarak, otelin belirli kısımlarında dijital detoksa uygun hizmet ve uygulamaların hayata geçmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu