Ford Otosan ve Arçelik’ten küresel başarı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Sanayi 4.0 çalışmalarında düzgün örnekleri tespit ederek yaygınlaştırmayı hedefleyen “Global Lighthouse Network” seçmelerinde Koç Topluluğu şirketleri fark yarattı.

Koç Topluluğu şirketlerinden Ford Otosan’ın Kocaeli vilayetindeki ticari araç fabrikası ve Arçelik’in Romanya’nın Ulmi kentindeki çamaşır makinesi fabrikası, Dördüncü Sanayi Devrimi’ni merkeze alan uygulamaları ile “Global Lighthouse Network”e dahil olma hakkını kazandı.

Koç Topluluğu açıklamasına nazaran, WEF, global ölçekte yapılan 1000’in üzerinde müracaatın incelenmesinin sonucunda Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikasını ve Romanya’nın Ulmi kentindeki Arçelik Fabrikası’nı 2019 yılında bu ağa kabul edilen 10 fabrika ortasında sıraladı.

Söz konusu fabrikalar dördüncü Sanayi Devrimi’ni merkeze alan uygulamaları ile “Global Lighthouse Network”e dahil olma hakkını kazandı. 2018 yılında 16 fabrikanın kabul edildiği ağa, 2019 yılında 10 fabrika dahil oldu.

Network ileri teknolojilere yatırımı özendiriyor

Açıklamada verilen bilgilere nazaran, WEF, McKinsey ile 2018 yılında başlattığı iş birliği kapsamında Sanayi 4.0 alanında dünya önderi olan üretim tesislerini belirleyerek, bu tesisleri “Global Lighthouse Network” ismini verdiği global ağa dahil ediyor.

Küresel ağ, sürdürülebilirliği inovasyonun merkezinde tutan üretim merkezlerini belirlemenin yanı sıra, ileri teknolojilere yatırımı özendirmeyi ve bu teknolojilerin öteki şirketler tarafından benimsenmesine yardımcı olmayı da hedefliyor.

Global Lighthouse Network’e, Sanayi 4.0 uygulamalarını pilot projelerden büyük üretim ölçeğine taşıyarak yarar sağlama muvaffakiyetini gösteren şirketler kabul ediliyor.

Çok uluslu şirketlerden KOBİ’lere, hükümetlerden akademi dünyasına büyük bir ekosistem için “iyi örneklere ışık tuttuğu” kabul edilen bu şirketler, deneyimlerini WEF aracılığıyla öbür paydaşlara da aktarıyorlar.

“Gayretlerimizin sonuçlarını başarılarla taçlandırmaya devam ediyoruz”

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, hususa ait değerlendirmesinde, bu büyük muvaffakiyete katkı sağlayan tüm çalışma arkadaşlarını kutladı.

Çakıroğlu değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Koç Topluluğu olarak global bir vizyonla işlerimizi yönetirken, rekabetçiliğimizi artırmaya, teknoloji ve inovasyon kabiliyetlerimizi geliştirmeye odaklanıyoruz. 2016 yılından bu yana yürüttüğümüz Dijital Dönüşüm Programımız da şirketlerimizin geleceğe ve global rekabete hazırlanmalarına yardım ediyor. Bu çerçevede data analitiğinden yapay zekaya, objelerin internetinden (IoT) Blockchain’e, müşteri tecrübesinin zenginleştirilmesinden Sanayi 4.0 uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede çalışıyoruz.

Dünya Ekonomik Forumu’nun bugün yayınladığı açıklama ile memnuniyetle görüyorum ki, çabalarımızın sonuçlarını başarılarla taçlandırmaya devam ediyoruz.”

“Kocaeli fabrikamızda üretim kapasitesinde yüzde 6 artış sağlandı”

Ford Otosan Kocaeli fabrikasının Türkiye’den ve Ford dünyasından “Global Lighthouse Network”e kabul sertifikası alan birinci ve tek üretim tesisi olduğunu belirten Çakıroğlu, “Ne memnun ki, Kocaeli fabrikamızda yapılan Sanayi 4.0 çalışmaları ile üretim kapasitesinde yüzde 6 artış sağlandı ve daha da değerlisi çalışan bağlılığı kıymetli ölçüde güçlendirildi.” bilgilerini verdi.

Dokuz ülkede 23 üretim tesisi bulunan Arçelik’in Romanya’daki çamaşır makinesi fabrikasının daha kuruluş etabında tümüyle Sanayi 4.0 yaklaşımına dayalı olarak tasarlandığını hatırlatan Levent Çakıroğlu, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Dijital yetkinliklerimizi doruğa taşıdığımız bir üretim tesisi olan bu fabrikamız, otomasyon, siber fizikî sistemler ve objelerin interneti uygulamalarıyla donatılırken, fabrikadaki tüm makineler birbirlerine ve buluta bağlı çalışıyorlar. Ford Otosan ve Arçelik bu büyük muvaffakiyetleri ile hem Topluluğumuza hem de ülkemize büyük bir gurur yaşattı. Bu vesileyle geçmişten bugüne bu muvaffakiyete katkı sağlamış olan tüm çalışma arkadaşlarımı samimiyetle kutluyorum.”

2019 yılında Küresel Lighthouse Network’e Dahil Olan Fabrikalar:

1-Arçelik (Ulmi, Romanya)
2-Ford Otosan (Koceli, Türkiye)
3-Nokia (Oulu, Finlandiya)
4-Petrosea (Tabang, Endonezya)
5-Posco (Pohang, Güney Kore)
6-Groupe Renault (Cléon, Fransa)
7-SAIC Maxus (Nanjing, Çin)
8-Schneider Electric (Batam, Endonezya)
9-Tata Steel (Kalinganagar, Hindistan)
10Zymergen (Emeryville, ABD)

Kaynak: AA

Başa dön tuşu