Mahmut Asmalı: Cumhurbaşkanımız kendi güvenliğimiz noktasında herkese meydan okuyor

Asmalı, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Yıldırım Bayezid Salonu’nda gerçekleştirilen MÜSİAD Bursa Şubesi’nin 22. Olağan Genel Şurası’nda yaptığı konuşmada, global ölçekte toplam 165 şube ve irtibat noktasına ulaşan MÜSİAD’ın 13 binin üzerinde üyesi, 60 bine yakın firmasıyla Türkiye iktisadına katma bedel sağladığını söyledi.

Çok kadim bir kent olan Bursa’nın İstanbul ve Kocaeli’den sonra en çok ihracat yapan üçüncü büyükşehir olduğunu söz eden Asmalı, “Bursa ihracatta geçen yıl yüzde 6,1 artışla 16,2 milyar dolar düzeyinde Türkiye iktisadına katkı veren çok kıymetli bir şehir” dedi.

“Savunma endüstrisinde yüzde 80’lere gelmeseydik bu iş hakikaten badireye girerdi”

Türkiye’nin savunma endüstrisinin herkesin göğsünü kabartacak bir düzeye geldiğini vurgulayan Asmalı, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla geçmişte Avrupa’ya, Amerika’ya bağlı olan savunma endüstrimiz bugün kendi ayakları üzerinde duruyor. Bizler daha evvel yaptığımız her harekatta, yaptığımız her savunma sanayine ve güvenliğimizi ilgilendiren birçok bahiste Batı’dan ve Amerika’dan müsaade alarak yapardık. Allah’a hamdolsun bugün Kuzey Irak’ta, Kuzey Suriye’de yürüttüğümüz birçok operasyonları kendi güvenliğimiz için yapıyoruz ve buna hiç kimse mani olamaz. Sayın Cumhurbaşkanımız açıkça kendi güvenliğimiz noktasında herkese meydan okuyor. Allah’a hamdolsun bu azımsanmayacak, küçümsenmeyecek bir hadisedir. Şayet savunma endüstrisinde yüzde 20’lerden bugün yüzde 80’lere gelmeseydik bu iş sahiden ezaya girerdi.”

“Türkiye güç gereksiniminin yüzde 10’unu tek başına karşılayacak”

Asmalı, geçen hafta Kredi Garanti Fonu (KGF) takviye paketinin açıklandığı tanıtım toplantısına katıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Ülkemizin kaynakları kısıtlı fakat üretim, istihdam, yatırım, ihracat noktasında sahiden elden gelen bütün takviyeler, bütün imkanlar kullanılıyor. Hasebiyle artık ülkemiz geçen yıl 254,2 milyar dolarla yeniden bir rekor daha kırdı. 2002 yılında 36 milyar dolar ihracat yapan bir ülke artık neredeyse 40 günde 36 milyar dolar ihracatı geçen bir ülke haline geldi. Allah’a hamdolsun üretim çarklarımız 7-24 çalışıyor. Kapasite kullanım oranlarımız çok düzgün. Bir diğer konu güç. Bugün en çok dış ticaret açığı verdiğimiz konuların başında geliyor güç ancak evvelki yıl 50 milyar dolar üzere güçte bir kaynak ayırırken 2022’de bu 85 milyar dolara çıktı. Hasebiyle kapasitemiz arttıkça üretimimiz arttıkça nüfusumuz arttıkça yeni kentler arttıkça Türkiye’nin her sene güç muhtaçlığı giderek artıyor.”

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin bir fazının bu sene sonunda devreye alınacağını hatırlatan Asmalı, “60 yıldır Türkiye bunun gayretini verdi. Nükleer santral yapmak demek nükleer güce sahip olmak demek. 1960’lı yıllardan beri hatta 1950’li yıllardan beri Türkiye’nin hayaliydi ve bu hayal gerçekleşiyor. Dört tane reaktör devreye girdiği vakit Türkiye güç gereksiniminin yüzde 10’unu tek başına karşılayacak” diye konuştu.

Türkiye’nin birçok alanda çok süratli gelişmeler gösterdiğini lisana getiren Asmalı, “2023 yılında Türkiye’nin kıymetli kavşak noktaları var. Bu kavşak noktaları daima birlikte meselesiz bir biçimde geçerek Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Türkiye Yüzyılı’nın çabucak başında yeni bir şahlanış devrine başlayacağımıza da yürekten inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Kongrede, lider Nihat Alpay vazifesini Alparslan Şenocak’a devretti.

Toplantıya Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) İdare Heyeti Lideri İbrahim Burkay, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, iş insanları ve dernek üyeleri katıldı.

Başa dön tuşu