Marble, doğal taşın dönüşümüne sahne oldu

Marble’i organize eden İzfaş’tan yapılan açıklamada, geleceğin artık form değiştirdiğini ve kalıcı olabilmenin yolunun değişime ayak uydurmaktan geçtiğine dikkat çekildi. Bu kapsamda 650’den fazla renk ve dokuyla üretilip, küresel rezervlerin yüzde 40’ını oluşturan Türk doğal taşının da form değiştirdiğini vurgulayan İzfaş, kesim mensuplarının doğal taşın dönüşümüne ortak olduklarını kaydetti.

Gelecek dizaynlara istikamet verme hareketi

Doğal taşın hal değiştirme ve gelecek dizaynlara taraf verme hareketi, bu yıl çeyrek asrını tamamlayacak olan Marble İzmir Fuarı’nda da kendini gösterdi. Bu yıl yapılan Türk doğal taşının kullanım alanları ve standartlarının artırılarak yerli üreticinin katma kıymeti yüksek eserlere teşvik daveti 25. Marble İzmir Fuarı’na yansıdı. İştirakçilerine doğal taşı kaynağında deneyimleme imkanı sunan Marble İzmir Fuarı, bu tecrübesi katma kıymeti yüksek eserlere dönüştüren etkinliklerle geleceğe yatırım yapmayı planlıyor.

5. Milletlerarası Taş Kongresi, jeolojik bir miras olan doğal taşın antik çağdan günümüze dek süren serüveniyle fuara damga vurdu. Kongre kapsamında günümüzden geleceğe uzanan doğal taşın tasarımı, çağdaş mimarı dizaynda taşın kıymeti, kültürel boyutu, üretimde tasarımsal yenilikçi prosedürler ve mozaik dizaynında taşın kullanımı bahislerinde sunumlar gerçekleştirilirken ABD, İspanya, Hindistan, İran, Brezilya, Rusya, Çin ve Türkiye’den doğal taş dalının öncü kuruluşlarından gelen temsilciler, Dünya Doğal Taş Forumu’ndaydı.

ABD’nin Türk üreticilerden beklentileri masaya yatırıldı

Global ölçekte en büyük doğal taş standı olan Marble İzmir Fuarı’na 2018’de altın yılını yaşatan değerli etkinliklerden biri de Doğal Taş Enstitüsü’nün (Natural Stone Institute-NSI) iştiraki oldu. Global ölçekte en büyük doğal taş örgütlerinden olan Doğal Taş Enstitüsü, Türkiye ve ABD ortasındaki doğal taş alışverişini artırmak emeliyle fuara katıldı. 55 ülkeden 2 bini aşkın üyeyi bünyesinde barındıran enstitü, üreticiden son kullanıcıya kadar doğal taş sanayisinin her etabını kapsayan kullanıcı kılavuzunu Türkiye’de birinci defa fuarizmir’de tanıttı. Enstitünün idare konseyi üyeleri tarafından gerçekleştirilen seminerde, ABD’nin Türk üreticilerden beklentileri de masaya yatırıldı. Seminerde, Türkiye ile batı dünyası ortasında doğal taş alışverişini ve üretimde verimliliği artırmak hedeflendi.

Kaynaklar keşfedilmedi

25. yıl lansmanını eylül ayında Verona’da yapan Marble İzmir Fuarı, global ölçekte tüm ticari birliklerle iştirak sağladığı ve doğal taş sanayisini tüm dünyaya tanıtmak için sergilediği inanılmaz gayreti sebebiyle Doğal Taş Enstitüsü tarafından özel bir sertifikaya layık görüldü. Bu sayede fuar, 2018 yılı itibariyle en büyük küresel doğal taş kuruluşu olan Doğal Taş Enstitüsü tarafından tanınan kurumlar ortasına girmeyi başardı. En güçlü kaynaklara sahip Türkiye’nin bu özelliğiyle ABD’nin değerli ortaklarından biri olduğunu belirten Doğal Taş Enstitüsü yetkilileri, ülkedeki kaynakların tamamının hâlâ keşfedilmemiş ya da üretime elverişli olmadığı için terk edilmiş alanlarla dolu olduğuna inanıyor. Bu noktada taş sürece teknolojisinin ilerlemesiyle Türkiye’nin global pazardaki bedelinin katlanarak artacağını söz eden enstitü, Türkiye’deki birinci uygulamalarını 25. Marble İzmir Fuarı’nda yaptı.

Fuarda üç workshop bir ortada olacak

Bu kapsamda NSI, doğal taşın üretim standartlarına yönelik yerli firmalara eğitim vermek üzere fuara 40 kişilik bir takımla iştirak gösterecek. Amerikan Test ve Materyaller Derneği’nce (ASTM) belirlenen doğal taş standartlarına uygun testlerin yapılarak taşın kaliteli bir halde üretiminin anlatılacağı eğitimlerde hedef, Türk doğal taşının memleketler arası standartlara uygun bir biçimde üretilip pahasını artırmak olacak. Üreticiler daha az kaynak kullanıp daha verimli eserler üretmenin yanı sıra batı dünyasının en büyük tedarikçisi haline gelecek. ABD ise bu pazarın büyük bir alıcısı olduğunu belirterek, işbirliği davetinde bulunmak gayesiyle 25. Marble İzmir Fuarı’na katıldı.

25. Marble İzmir Fuarı’nda üç workshop bir ortada oldu. 5. Memleketler arası Taş Kongresi kapsamında taşın kullanımı ve tasarımsal süreciyle bir workshop, Doğal Taş Enstitüsü de kullanıma uygun taşların üretimiyle ilgili bir workshop hazırladı. Bunun yanında, fuarda birinci defa bir ‘Designer Habitat Workshop’ düzenlendi. 2018 yılında tasarım alanında atılan değerli adımlardan biri olan Genç Yaratıcı Fikir Platformu ise bu yıl ikinci sefer gerçekleştirildi.

Başa dön tuşu