Mirasçılara ‘İnternet Vergi Dairesi’ kolaylığı

Mirasçılar, ölen yakınlarından intikal eden mal varlığı için veraset ve intikal vergisi beyannamesini İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden gönderebilecek.

Gelir Yönetimi Başkanlığınca (GİB) gerçekleştirilen yeni düzenlemeler kapsamında, vefat halinde mirasçıların yapması gereken süreçlere yönelik bir rehber hazırlandı.

Buna nazaran, veraset ve intikal vergisi beyannamesinin verilebilmesi için öncelikle sulh hukuk mahkemesinden yahut noterden mirasçıların, miras hisselerini gösteren veraset ilamının alınması gerekiyor.

Söz konusu beyannamenin, mevt Türkiye’de meydana gelmişse ve mükellefler Türkiye’de bulunuyorsa mevt tarihini takip eden 4 ay, yabancı bir memlekette bulunuyorsa mevt tarihini takip eden 6 ay içinde verilmesi kıymet taşıyor.

Beyannamenin vergi dairesine elden ya da posta yolu yanında elektronik ortamda verilmesi de artık mümkün olacak. Beyanname, veraset ilamı alındıktan sonra, İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) sayfasında yer alan “Veraset İşlemleri” kısmından elektronik ortamda teslim edilebilecek. İnteraktif Vergi Dairesi şifresi olmayanlar, kaydolarak anında şifre alabilecek ya da e-Devlet şifresiyle sisteme giriş yapabilecek.

İşlemler elektronik ortamda

İnteraktif Vergi Dairesi internet sayfasına, beyannameyi dolduracak mirasçılardan rastgele birinin bilgileriyle girilebilecek ve vefat eden kişinin TC kimlik numarasıyla süreç gerçekleştirilebilecek. Sistem, adım adım ve kolay halde beyannamesini doldurması için mükellefi yönlendirecek.

Mirasçı beyannameyi yalnızca kendi ismine düzenleyebileceği üzere öteki mirasçıları da beyannameye dahil edebilecek. Beyanname birden fazla mirasçı ismine verilecekse mirasçılardan biri tarafından onaylanıp, başka mirasçıların onayına sunulacak. Tüm mirasçılar şifreleriyle sisteme girerek, onay verecek. Onay sürecinin akabinde da beyanname, ilgili vergi dairesine elektronik ortamda gönderilecek.

Mobil ödeme imkanı

Ek dokümanlar de beyannameye eklenebilecek. Unutulan ya da eksik kalan dokümanlar daha sonra sistem üzerinden ölenin son ikametgahının bulunduğu yerin vergi dairesine gönderilebilecek.

Veraset ve intikal vergisinin, tahakkukundan itibaren 3 yılda, her yıl mayıs ve kasım aylarında olmak üzere toplam 6 eşit taksitte ödenmesi gerekiyor.

Ödeme, “ivd.gib.gov.tr” adresinden yahut GİB taşınabilir uygulamasından İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak ya da giriş yapmadan süratli ödeme adımlarından “Belge Numarası ile Ödeme” adımı üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Vergi, mutabakatlı bankaların kredi kartları, banka kartları yahut banka hesabından, internet bankacılığı üzerinden, PTT iş yerlerinden ve vergi dairelerinden ödenebilecek.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu