Mitsubishi Electric, ‘Maisart’ ile iki yeni fonksiyon geliştirdi

Mitsubishi Electric’ten yapılan açıklamaya nazaran, endüstriyel otomasyon kesiminde faaliyet gösteren şirket, MELFA-FR serisi endüstriyel robotları için iki yeni MELFA Smart Plus opsiyonel işlev geliştirdi.

Mitsubishi Electric’in orjinal kompakt yapay zeka teknolojisi Maisart ile tasarlanan ‘’MELFA Smart Plus Card Pack” ve “MELFA Smart Plus Card” kestirimci bakım ve güç sensörü işlevleriyle öne çıkıyor.

Yeni işlevler sayesinde duruş müddetinin azaltılmasına ve genişletme güç sensörlerinin kullanılabilirliğinin güzelleşmesine imkan sağlayan Mitsubishi Electric, üretim suratını müşteri talebi ile ilişkilendirmeye yarayan bir ölçüt olan çevrim vakti ve sistem başlatma müddetlerini yaklaşık yüzde 60 oranında kısaltarak üretim alanlarında verimlilik artışına katkıda bulunuyor.

Sanayi 4.0 teknolojilerinin her geçen gün gelişmeye devam ettiği günümüzde üretim tesislerinde endüstriyel robotlara yönelik talep artışı yaşanıyor.

Bununla birlikte verimliliğin artırılması için endüstriyel robotların daha istikrarlı operasyon imkanı sunması ve başlatma prosedürlerinin sadeleştirilmesi büyük ehemmiyet taşıyor.

Mitsubishi Electric gelecekte, endüstriyel robotlarının verimliliğini ve kullanılabilirliğini arttırmak için yeni işlevler ve üstün performans özellikleri geliştirerek üretim alanlarında otomasyonu bir üst düzeye çıkarmak maksadıyla çalışmalar yapmaya devam etmeyi hedefliyor.

Çevrim vaktini klasik metotlara kıyasla yüzde 60 oranında azaltıyor

Mitsubishi Electric’in yapay zeka teknolojisi Maisart ile geliştirilen kestirimci bakım işlevi, robotlarda kullanılan sürüş sistemi eserlerinde rastlanan olağandışı durumları evvelden tespit ederek erken ikazlarla duruş mühletinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Öteki hiçbir aygıt ya da sensör eklenmesine gerek kalmadan kartın robot denetim aygıtına takılmasıyla yüksek performanslı kestirimci bakım özellikleri hayata geçirilebiliyor.

Maisart, güç sensörü kullanılan sistemlerin parametrelerini otomatik olarak ayarlayarak daha kısa çevrim müddeti sağlıyor. Ayrıyeten hedeflenen noktalara uygulanan basıncı denetim altına alarak, üretim suratını müşteri talebi ile ilişkilendirmeye yarayan bir ölçüt olan çevrim vaktini klâsik metotlara kıyasla yaklaşık yüzde 60 oranında azaltıyor. Böylece daha yüksek operasyon suratına ulaşılmasına yardımcı oluyor. Otomatik programlama özelliğiyle de daha kısa başlatma müddetine imkan sağlayan sistem, başlatma müddetini klasik metotlara kıyasla yaklaşık yüzde 60 oranında kısaltıyor. Mümkün olan en kısa operasyon mühleti için otomatik programlama yapmak ismine operasyon başlangıç ve bitiş noktalarının girilmesi kâfi oluyor.

7 farklı MELFA Smart Plus fonksiyonu

MELFA Smart Plus’ın mevcut işlevleri ortasında parametrelerde otomatik ayarlama ve 3D manzara tanıma performansını uygunlaştıran MELFA-3D Vision genişletme işlevi ve 2D manzara sensörleriyle civardaki aygıtlara uygun olarak koordinatları düzelterek pozisyonlandırma mutlaklığını artıran kalibrasyon takviye işlevi yer alıyor.

Smart Plus, robot mekaniğindeki termal genleşmeyi hesaplayarak, pozisyonlandırma nihailiğini artırıyor. Robotun operasyon durumuna nazaran robotun üzerindeki kesimlerin ömrünü denetim ederek kestirimci bakıma imkan sağlıyor. Smart Plus kart ile ek olarak eklenen yeni bir eksen, robot ile uyumlu bir halde çalışıyor.

MELFA Smart Plus Card Pack’da Maisart ile tasarlanan kestirimci bakım ve güç sensörü genişletme işlevleri dahil olmak üzere yedi işlevin tamamı bulunurken, MELFA Smart Plus Card’da ise bu işlevlerden rastgele biri yer alıyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu