S-400’lerin yakında teslimatı başlayacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, “Türkiye, Rusya ve İran’ın katılacağı Üçlü Tepe, ağustos ayı içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın konut sahipliğinde gerçekleştirilecek.” dedi.

S-400’lerin yakın bir vakitte teslimatının başlayacağını ve faal bir biçimde kullanılacağını belirten Kalın, “NATO sistemi içerisinde yer alan güvenlik sistemimize bir tehdit ya da tehlike oluşturacak bir savunma sistemi değildir. Nereye konuşlandırılacağı konusunda çalışmaları Ulusal Savunma Bakanlığımız, Hava Kuvvetleri Komutanlığımız ve kuvvet komutanlıklarımız birlikte yürütüyorlar.” sözünü kullandı.

İbrahim Kalın, “Geçen yıl Ekim ayında İstanbul’da yaptığımız dörtlü doruğun ikinci toplantısının tekrar Sayın Cumhurbaşkanımızın mesken sahipliğinde Türkiye’de yapılması konusunda da muhataplarla mutabık kalındı G20 doruğunda. Münasebetiyle burada da Türkiye, Rusya, Almanya, Fransa başkanlarının iştirakiyle muhtemelen Ağustos ayının sonunda ya da Eylül ayının başında yani BM Genel Konseyi’ne gitmeden evvel bir dörtlü tepenin yapılması planlanıyor. Burada da Suriye başta olmak üzere bölgedeki genel güvenlik bahisleri etraflı formda ele alınacak.” dedi.

“Döviz kurundaki güzelleşme sevindirici bir haber.” diye konuşan Kalın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın G20’de yaptığı temaslar ve sonrasında oluşan olumlu hava çerçevesinde yaşanan olumlu gelişmeyi de devam edeceği tarafında kıymetlendiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konusunda Kalın, “Yeni muhtaçlıklar, yeni sınamalar ortaya çıktıkça sistemin güncellenmesi, yeni adımların atılması olağandır.” formunda konuştu.

Başa dön tuşu