Muğla’daki orman yangını kontrol altında

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla’daki orman yangınının denetim altına alındığını belirterek, “Can ve mal kaybımız yok Allah’a şükür, yalnızca içinde kimse olmayan butik otel, bir ölçü etkilenmiş gözüküyor.” sözlerini kullandı.

Rusya’daki temaslarını tamamlayarak Muğla’ya gelen Pakdemirli, yangının çıktığı bölgede helikopterle incelemelerde bulunarak, Orman Genel Müdürlüğünce oluşturulan kriz merkezinde söndürme çalışmalarını takip etti.

Göcek Orman İşletme Şefliğinde, gazetecilere açıklama yapan Pakdemirli, çok büyük bir tehlike atlattıklarını belirterek yangının birinci başta yerleşim yerlerine tehdit ettiğini söyledi.

Dün saat 15.30 sıralarında başlayan yangının kısa müddette yerleşim yerlerini tehdit ettiğine işaret eden Pakdemirli, “Tedbir emelli kimi yerleşim yerleri de boşaltmak durumunda kaldık. Dalaman’da Karacaağaç mevkisinde bir zirai tarladan çıkan bir yangın birinci tespitlerimiz bu.” dedi.

“Şu an denetim altında”

Yangının Kayadibi Mahallesi’nde ilerlemesinin devam ettiğini ve daha sonra durduğunu anlatan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Göcek ve aşağı tarafındaki Kepez ve Taşbaşı mahallelerinde ilerlemeler dün devam etti. Kepez ve Taşbaşı mahallelerini de önlem gayeli boşaltmıştık. Şu saat prestijiyle boşaltılan mahallelere geri dönüşler başladı. Vatandaşlar meskenlerine tekrar geri döndü. Ben yurt dışındaydım ve yangını çıkış anından itibaren takip ettim. Yangın şu an denetim altında. Yangın çok büyük olmamakla birlikte yerleşim yerlerini tehdit ettiği için çok ciddiye aldığımız bir yangındı. Valimizin uyumunda devletin tüm kurumları çok hoş çalışma yaptı.”

Akşam saatlerinde helikopter uçuşu olmadığını, lakin sabaha kadar karadan söndürme faaliyetlerinin devam ettiğini anlatan Pakdemirli, sabahın birinci ışıklarıyla bir arada, saat 5.30 prestijiyle helikopterlerin çalışmaya başladığını lisana getirdi.

Çalışmaların devam ettiğini tabir eden Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Yangın mahallini helikopterle inceledim. Korktuğumuz üzere değil ancak esasen korktuğumuz kısmı yerleşim yerlerini tehdit etmesiydi. Can ve mal kaybımız yok. Allah’a şükür. yalnızca içinde kimse olmayan bir otel bir butik otel, bir ölçü etkilenmiş gözüküyor. Bunun dışında değerli bir kaybımız yok görünüyor. Sıcaklık 37 derece, nemin 17 olması ve 40 kilometrenin üstünde rüzgar olması yangının süratle büyümesine neden oldu.”

Pakdemirli, yangına 15 helikopter 105 arazöz, 18 iş makinesi ve 520 çalışanla müdahale edildiğini bildirdi.

“Yangının kaygı vermeyen bir manzarası var”

Helikopterle yangın çıkan alanda inceleme yaptığını, ziyan gören alanın yangın büsbütün söndürüldüğünde tespitini yapılacağını tabir eden Pakdemirli, şu bilgileri verdi:

“Yangın büsbütün söndürülmüş diyemeyiz. Şu saat prestijiyle büsbütün denetim altında. İlerleyen saatlerde hava koşulları değişikliğine nazaran tam söndürülmeden yayılmaz diyemeyiz. Hava aracıyla çıkmış olsaydınız yangının dehşet vermeyen bir imgesine şahit olacaktınız. Türkiye’nin en büyük yangını 17 bin hektardır. Bu manada çok büyük bir yangın olmamasıyla birlikte yürekleri hoplatan yerleşim yerlerini tehdit ediyor olmasıydı. Bu kadar rahat konuşur olmamı görünmez kahramanlarıma borçluyum. Bütün yangınlarda onlarla birlikte olmaya çalışıyorum.”

Pakdemirli, geçen yıldan bu yana yangınlarla ilgili değerli bir performans güzelleşmesinin olduğunu vurguladı.

Aynı aylar baz alındığında 2018’de 685, 2019’da 730 yangın çıktığını kaydeden Pakdemirli, şöyle devam etti:

“2018’de etkilenen alan bin 525 hektar, 2019’da ise 828 hektar. Geçen yıl yangın başında 2 hektarın üzerine bir alan etkilenirken artık bir hektarın altına inmiş durumda. Orman Genel Müdürlüğümüz 180 yaşında. Sahiden dünyada bilhassa yangınla uğraşta açık orta fakla birinciyiz. 13 dakika olan yangına müdahalemizde inşallah önümüzdeki günlerde 10 dakikaya indirme amacımız var. En kıymetli şey bir ağacımız da az yansın. Bütün kederimiz tasamız bu. Alışılmış ki evvel can. Onu söylüyoruz ancak onun dışında biz ağaçları da canlı kabul ediyoruz. Onların da daha az yanması bizim için son derece değerli. Bu yüzden bir saniye daha süratli müdahale etmek son derece değerli.”

“Helikopter, uçaktan daha efektif”

Pakdemirli, istatistiki datalara nazaran yangın çıkış nedenlerinin yüzde 90’ının insan kaynaklı, yüzde 10’unun da kendi kendine çıktığını belirtti. Pakdemirli, yangın söndürme çalışmalarında neden uçak bulunmadığına ait bir soruya da şu cevabı verdi:

“Bu yıl helikopterlerin sayısını arttırdık. Helikopterler daha efektif. Uçağın yangınların içine müdahale etmesi ve hareket yapması çok kolay olmuyor. Helikopterlerin hareketi çok daha kolay. O yüzden bu yıl helikopterlerin sayısını arttırarak yangınlardaki müdahale vaktimizi yangın içerisindeki manevramızı ve başarımızı arttırdık.”

Dalaman’da dün başlayan yangın Göcek’e kadar ulaşmıştı

Dalaman ilçesi yakınlarında dün saat 15.10’da çıkan orman yangını sonrası harekete geçen Muğla Valiliği ve Vilayet Jandarma Komutanlığı takımları ile Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki orman yangınlarıyla uğraş grupları, 13 dakika sonra Karaağaç mevkisi Kızılçam Koru Ormanları’nın bulunduğu alandaki alevlere birinci müdahaleyi gerçekleştirdi.

Yangın sonrası bölgeye ulaşan 520 işçi, 105 arazöz, 18 dozer ve iş makinesiyle söndürme çalışmalarını gece uzunluğu sürdürdü.

Sabahın birinci ışıklarıyla hava araçları da bölgede çalışmalara tekrar başladı. Bölgeye sevk edilen çok sayıda helikopter yangına havadan müdahale ediyor.

Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı yangında, 350 hektar alanın etkilendiği, faaliyette olmayan bir butik otelin tahliye edildiği, söndürme çalışmalarına katılan bir arazözün yandığı, kimi iş makinelerinin ziyan gördüğü öğrenildi.

Göcek’te gökyüzünü duman kapladı

Karacaağaç Mahallesi’nde başlayan yangın nedeniyle komşu Kayadibi ve Taşlıca mahalleleri boşaltıldı.

Jandarma ve Orman İşletme Müdürlüğü grupları anonslar yaparak alevlerin tehdit ettiği mahalle sakinlerinden konutlarını boşaltmalarını istedi. Takımların çalışmasıyla her iki mahalledeki 34 konut önlem gayeli tahliye edildi.

Bunun üzerine mahalle sakinleri taşıyabildikleri eşyalarını traktörlerine ve kamyonetlerine yükleyerek bölgeden uzaklaştı. Kimi vatandaşlar da ahırlarda bulunan hayvanlarını inançlı bölgelere götürdü.

Yangın, Fethiye’ye bağlı Taşbaşı ve Gökçeovacık ile turistik Göcek Mahallesi’ne kadar ulaştı. Bölgeden yükselen dumanlar Göcek’te gökyüzünü kapladı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu