‘Mutlu kent’ deniz turizminden umutlu

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2014 ve 2016 datalarına nazaran Türkiye’nin en memnun insanlarının yaşadığı kent olan Sinop’ta, turizmciler yaz dönemin geri kalanında umutlarını deniz turizmine bağladı.

Tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkati çeken Sinop’ta turizmciler, kentte bu yaz döneminde yaşanan sakinliğin hava sıcaklıklarının daha da artmasıyla sona ermesini bekliyor.

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Lideri Ahmet Çobanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki turizm hareketliliğinde geçmiş yıllara oranla düşüş yaşandığını söyledi. Bunun sebeplerini bilmediklerini fakat temmuz ve ağustos aylarından umutlu olduklarını anlatan Çobanoğlu, hava koşullarının kent turizmini etkilediğini söyledi.

Çobanoğlu, kentin üç tarafının denizle çevrili olduğuna dikkati çekerek, bu açıdan kentte deniz turizminin değerli bir yer tuttuğuna işaret etti.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla bilhassa deniz turizmi noktasında hareketlilik yaşanmasını beklediklerini vurgulayan Çobanoğlu, “Havaların daha da ısınacak olmasıyla birlikte uzun kıyılara ve pak denize sahip kentimize gelen ziyaretçi sayısında artış bekliyoruz. Onun için Temmuz ve Ağustos ayları biz turizmciler açısından çok ehemmiyet arz ediyor. İki ay müddetle beklenen bir yoğunluk olacaktır. Beklentimiz ve dileğimiz bu tarafta.” diye konuştu.

“Mutluluğa ortak olun” kampanyası

Çobanoğlu, kente daha fazla ziyaretçi çekebilmek maksadıyla “Mutluluğa ortak olun” sloganıyla kampanya başlatıldığını da anımsatarak, kampanyanın ülke geneline yayılması noktasında çalışmalar yürüttüklerini lisana getirdi.

Özellikle toplumsal medya vasıtasıyla kampanyanın herkese ulaşmasını hedeflediklerini aktaran Çobanoğlu, “Kısa yahut uzun vadede kesinlikle geri dönüşler olacaktır. Biz bu kampanyanın emeline ulaşacağını öngörüyoruz. Artık ülke genelinde duyulması için reklam ve tanıtım çalışmalarımız olacak. Hazırlıklarda son kademeye geldik. Sinop’un bu türlü bir kampanyaya muhtaçlığı vardı.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu