NATO’dan S-400 açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Lideri Donald Trump’ın G-20 çerçevesinde bir ortaya geleceğini anımsatarak, “Umarım, bu görüşmede hepimiz için güç bir bahis olan S-400 tedariki hakkında bir ilerleme sağlanabilir.” dedi.

Brüksel’de iki gün süren NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın akabinde basına açıklamalarda bulunan Stoltenberg, müttefiklerin bugün Afganistan’daki gelişmeleri ele aldığını aktardı.

NATO’nun Afganistan’daki Kararlı Dayanak Misyonu’nun ülkedeki güvenlik güçlerini destekleyerek barış imkanı sağladığını kıymetlendiren Stoltenberg, “NATO’nun Afganistan’a ait kararlılığı sürüyor.” vurgusu yaptı.

Stoltenberg, NATO’nun 2024’e kadar Afgan güvenlik güçlerine mali takviye vermeye devam edeceğini tabir ederek, “Afganistan’ın memleketler arası teröristler için tekrar inançlı liman olmasını engellemek için gerekli olduğu surece ülkede kalmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Uzay siyaseti onaylandı

NATO’nun kendini uyarlama sürecinde bugün kıymetli bir adım atıldığını duyuran Stoltenberg, “Kapsamlı bir uzay siyasetine onay verdik. Uzay, ittifakımızın savunma ve caydırıcılığı için büyük değer taşıyor.” diye konuştu.

S-400 tedariki

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’nin S-400 tedarikinin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, bu hususun Savunma Bakanları Toplantısı’nın resmi gündeminde bulunmadığını lakin, ikili görüşmelerde ele alındığını tabir etti.

Türkiye ve ABD ortasında diyaloğun sürmesini memnuniyetle karşıladığının altını çizen Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Lideri Donald Trump’ın G-20 çerçevesinde bir ortaya geleceğini hatırlatarak, “Umarım, bu görüşmede hepimiz için güç bir mevzu olan S-400 tedariki hakkında bir ilerleme sağlanabilir.” halinde konuştu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu