Otomotivciler, Fildişi ve Gana’ya uzandı

BURSA (DÜNYA) – Türkiye otomotiv kesiminin ihracattaki tek temsilcisi olan Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği (OİB), Güney Afrika’nın kıymetli ekonomileri ortasında yer alan Fildişi Kıyısı ve Gana’ya 16-22 Haziran tarihleri ortasında sektörel ticaret heyeti gezisi düzenledi. 13 Türk firmasından 16 firma temsilcisinin ve DEİK Türkiye – Afrika İş Kurulları Koordinatör Lideri Tamer Taşkın’ın iştirakiyle düzenlenen otomotiv heyeti gezisi, ülkeler ortası ticaretin gelişimi açısından verimli oldu.

Fildişi ve Gana’nın otomotiv ithalatçı, toptancı ve distribütör firmaları ile Türk firmaları ortasında karşılıklı ihracatı artırmak üzere ikili iş görüşmelerinin yapıldığı program kapsamında, toptancı, pazar ve tesis ziyaretleri de gerçekleştirildi. İkili görüşmeler ve toptancı ziyaretlerinin hem Abidjan hem de Akra’da farklı başka düzenlendiği program kapsamında, Ticaret Müşavirliklerinin dayanağı ile Fildişi Kıyısı ve Gana otomotiv kesimi ve genel ekonomik durumu hakkında bilgilendirme sunumları da yapıldı.

Türk firmaları en yeni eserlerini tanıttı

Ağırlıklı Çin, ABD, Japonya, Avustralya, Tayvan, Hindistan, Endonezya’dan ithalat yapan Fildişi ve Ganalı firmalar, OİB öncülüğünde düzenlenen ziyarette Türk otomotiv şirketlerinin tedarik endüstrideki en yeni eser ve hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi edinme talihi yakaladı. Bu kapsamda Türk firmaları akü, güneş paneli, madeni yağlar, motor contası, fren balata, amortisör, süspansiyon körükleri, elektrik ve mekanik aksamlar, kompresör, tır yedek modülleri üzere çok sayıda eser ve hizmetlerini Afrikalı firmalara tanıttı.

Türkiye, Fildişi’nin yenilenecek araç filosu için güçlü aday

Afrika kıtası ölçeğinde istikrarlı bir iktisada sahip Fildişi Kıyısı, yılda 700 milyon dolar ithalat gerçekleştirirken, otomotiv üretimi ise yapmıyor. Ülkenin en önemli ithalat kalemleri binek arabalar ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardan oluşuyor. Yaklaşık 1 milyon adet araç filosuna sahip olan ülke, gelecek beş yılda 50 bin adet civarındaki aracını yenilemeyi ve projeye her yıl yaklaşık 225 milyon Euro aktarmayı hedefliyor.

Türkiye’nin Fildişi Sahili’ne 2014 yılında 4,5 milyon dolar olan otomotiv ihracatı ise 2018 yılında bir evvelki seneye nazaran yüzde 78 üzere epey yüksek bir artışla 10,2 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin Fildişi Sahili’ne olan otomotiv ihracatında tedarik sanayi, 8,2 milyon dolar ile aslan hissesine sahip bulunuyor. Türkiye’nin otomotiv ihracatında ana endüstrinin hissesi ise 2 milyon dolar düzeyinde bulunuyor. OİB koordinatörlüğünde düzenlenen ticaret heyeti gezisi, Türkiye’nin, sahip olduğu güçlü ihracat altyapısı ile Fildişi Sahili’nin yenilemeyi planladığı araç filosu için en kıymetli adaylardan biri olduğu gerçeğini ortaya koydu.

Gana ve Türkiye’nin imzalayacağı STA ile ticaretin artması bekleniyor

Afrika kıtasında 30 milyona yaklaşan nüfusu ve 43 milyar dolarlık GSYİH’sı ile önde gelen ekonomiler ortasında yer alan Gana ise 1 milyon adet civarında araç parkına sahip. Yıllık 2 milyar dolar düzeyinde olan ithalatında ise tartısı binek arabalar oluşturuyor. Türkiye’nin Gana’ya olan otomotiv kesimi ihracatı da 2014 yılında 14 milyon dolar iken, 2018 yılında 13,2 milyon dolar oldu. Gana’ya ihracatından en büyük hissesi tedarik endüstrinin aldığı Türkiye, bu ülkeye ihracatında eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar eser kümesinde ise son iki yıldır 3,5 milyon dolar ihracata imza attı. Türkiye ve Gana ortasında yakın vakitte Özgür Ticaret Mutabakatı imzalanması ile iki ülke ticaretinin daha da artması bekleniyor.

Başa dön tuşu