Twitter siyasilere ‘uyarı etiketi’ getiriyor

Sosyal medya ağı Twitter, platformun unsurlarını ihlal eden siyasi kişi ve önderlerin gönderilerine ikaz etiketi ekleyecek.

Twitter’dan yapılan açıklamaya nazaran, bundan bu türlü siyasi kişi ve kıymetli önderlerin, istismar, taciz ve şiddet tehditleri içeren bildirileri direkt silinmek yerine bu gönderilere ihtar etiketi konulacak.

Açıklamada, ikaz etiketinin üzerine tıklandığında kelam konusu kullanıcının hangi Twitter unsurunu ihlal ettiğine dair bilgilendirme çıkacağı, bir gönderinin (tweet) külliyen silinmesinin kamu çıkarına uymadığına inanıldığı için bu türlü bir yola gidildiği belirtildi.

Geçmiş tweet’leri kapsamıyor

Uyarı etiketlerinin 100 binden fazla takipçisi olan her hükümet yetkilisi, siyasi aday ve gibisi şahısların hesabına uygulanacağı ve geçmiş tweet’leri kapsamayacağı kaydedildi.

Twitter’ın bu siyaset değişikliğinin akabinde, Amerikan basınında Lider Donald Trump’ın birçok ülkeye karşı Twitter’dan paylaştığı bildirilerinin bu türlü bir harekete yol açmış olabileceği yorumları yapıldı lakin, Twitter’dan bilhassa tek bir kişinin bu türlü bir değişikliğe neden olmadığı belirtildi.

ABD Lideri Donald Trump, Twitter hesabından vakit zaman İran ve Kuzey Kore üzere ülkelere tehditler savurduğu bildirilerin yanı sıra Müslümanlar ve eski çalışanlarının da ortalarında olduğu birtakım kişi ve kümelere yönelik hakaret içeren paylaşımlarla reaksiyon çekiyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu