“Otomotivde ÖTV indirimi beklentisi satın alma kararlarını etkiliyor”

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, otomotivde ÖTV indirimi beklentisinin müşterilerin satın alma kararlarını etkilediğini belirterek, “Müşteriler, bu beklentileri görmeden ve ÖTV konusunda net bir açıklama duymadan maalesef satın alma kararını şu an için erteliyorlar. Temmuz ayına baktığımızda satışlarımızın büyük bir çoğunluğu zati ÖTV muaf satışlardan oluşuyor öteki markalarda olduğu üzere. Şu anki durumu olağan bir durum olarak görmüyorum.” dedi.

Kılıçer, Honda’ya mahsus i-MMD (Akıllı Çok Modlu Sürücü) teknolojisine sahip yeni Honda CR-V Hybrid modelinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, araba pazarında ocak-haziran devrinde yüzde 43’lük bir daralma yaşandığını ve Honda’nın satışlarının da bu devirde yüzde 40 civarında azaldığını söyledi.

ÖTV indirimi beklentisin müşterilerin satın alma kararlarını etkilediğini vurgulayan Kılıçer, şunları kaydetti:

“Müşteriler, bu beklentileri görmeden ve ÖTV konusunda net bir açıklama duymadan maalesef satın alma kararını şu an için erteliyorlar. Temmuz ayına baktığımızda satışlarımızın büyük bir çoğunluğu esasen ÖTV muaf satışlardan oluşuyor öbür markalarda olduğu üzere. Şu anki durumu olağan bir durum olarak görmüyorum.

ÖTV teşvikinin devam edip etmemesi herkesin başında birebir şeyi söz ettikten sonra bu beklentiler de bir formda ortadan kalkacaktır. Önümüzü daha net bir halde görme imkanımız olacak. Bundan sonra durumun biraz daha düzeleceğini düşünüyorum. Fakat şöyle de bir gerçek var. Bir daralma kelam konusu pazarda ÖTV teşviğiyle bir arada. Bu durum çok da fazla sürdürülebilir bir şey değil. Umarız bu bahiste bir adım atılır.”

“Temmuzda toplam pazar 10-15 bin bandında kalabilir”

Kılıçer, temmuzda toplam pazarın 10-15 bin bandında kalabileceğini ve bunun da yaklaşık yüzde 75-80 ortasında bir daralma manasına geldiğini lisana getirdi.

Diğer taraftan ihracatın planları doğrultusunda birebir biçimde devam ettiğini aktaran Kılıçer, “Yıl sonunda 12 bin adet ihracat ve 35 bin civarında da üretim düşünüyoruz. Burada rastgele bir külfetimiz yok. Üretimde çift vardiyaya devam ediyoruz şu an için. Münasebetiyle üretim ve ihracatta rastgele bir kasvetimiz yok. Lakin iç talebe baktığımızda planlarımızın epeyce gerisindeyiz. Öbür tüm markaların yaşadığı ortamı biz de yaşıyoruz.” sözlerini kullandı.

Honda CR-V Hybrid 20 Temmuz’da Türkiye yollarında

Bülent Kılıçer, lansmanı yapılan Honda CR-V Hybrid modeline ait de bilgiler verdi.

Honda CR-V Hybrid’in Honda’ya has i-MMD teknolojisi ile yola çıkan birinci araç olduğunu belirten Kılıçer, “Honda CR-V Hybrid, elektrik motoru devredeyken akaryakıtlı motorun elektrik üretmesini sağlayan bu teknoloji sayesinde yakıt ve elektrik gücünü en verimli halde kullanmayı sağlıyor. Elektrikli Sürüş, Hybrid Sürüş ve Akaryakıtlı Sürüş olmak üzere üç farklı sürüş modu ortasında otomatik olarak geçiş yapılmasını sağlayan i-MMD teknolojisi, şoförün sürüş modları ortasında geçiş yapma muhtaçlığını ortadan kaldırıyor. Bu da Honda CR-V Hybrid’i klasik hibrit araçlar ortasında farklı kılıyor.” formunda konuştu.

Yeni CR-V Hybrid’in mevcut CR-V’nin sofistike ve sportif dış görünümünü yansıttığını lisana getiren Kılıçer, birebir vakitte Honda CR-V Hybrid’in de karasöre bütünleşmiş şasisi, sahip olduğu sürüş dinamikleri, asfalt ve off-road performansı, üstün konfor düzeyi ile tüm vakitlerin en inançlı CR-V’si olma özelliğini de taşıdığını kelamlarına ekledi.

“Honda CR-V Hybrid’in 30 bin satış adedine ulaşmasını öngörüyoruz”

Honda Türkiye Lideri Takuya Tsumur ise Honda’nın bugüne kadar dünyada 3 milyona yakın hibrit araç sattığını söyledi.

Honda olarak beşere verdikleri kıymeti, insanlığı sürekli ileri taşıyarak gösterdiklerini lisana getiren Tsumur, “Tıpkı 1999 yılında hibrit teknolojisini Avrupalı kullanıcıların, 2007 yılında ise Türk kullanıcıların hayatına birinci katan marka olmamız üzere. O günden beri, muhteşem spor modelimiz NSX de dahil olmak üzere hibrit araba sayımız süratle artmaya devam ediyor. Günümüz Formula 1 teknolojisinde hem Red Bull hem de Toro Rosso ekiplerinde kullandığımız hibrit motor her geçen gün yarış performansını artırarak amacına emin adımlarla ilerliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Şimdi de yeni CR-V ile i-MMD ismini verdiğimiz en gelişmiş hibrit teknolojimizi size sunmanın heyecanını yaşıyoruz.” diyen Tsumur, CR-V Hybrid modelini 2030 küresel vizyonları kapsamında çok değerli bir kilometre taşı olarak gördüklerini ve birinci kez CR-V Hybrid’te kullandıkları i-MMD motor teknolojisi ile yeni bir devir başlattıklarını bildirdi.

Honda CR-V Hybrid’in satışa çıktığı pazarlarda 30 bin satış adedine ulaşmasını öngördüklerini belirten Tsumur, “Türkiye’de hibrit araçların algılanması süratle arttı. 2016 ve 2018 sonuçlarına nazaran, hibrit araç seçeneğini düşünenlerin oranı yüzde 18’den yüzde 34’e yükselirken, dizel düşünürlerin oranı yüzde 73’ten yüzde 59’a düştü. Bu dataların, hibrit teknolojisinin önümüzdeki devri belirleyeceği en kıymetli göstergeler olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Honda CR-V Hybrid, 450 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak
Öte yandan, Avrupa’da satışa sunulan birinci hibrit Honda SUV modeli olan ve i-MMD teknolojisi ile rakiplerinden ayrışan Honda CR-V Hybrid, Türkiye’de 20 Temmzu’da 450 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Yakıt verimliliği ve sürüş performansı sunan i-MMD teknolojisinin kullanıldığı birinci model olan Honda CR-V Hybrid de tüm vakitlerin en inançlı SUV’u olma özelliği taşıyor.

Honda CR-V Hybrid’in sisteminde, var olan güç kaynakları ortasında sıkıntısız geçiş yapmayı sağlayan İ-MMD teknolojisi kullanılıyor. Honda CR-V Hybrid bu teknolojiyi kullanarak yola çıkan birinci araç oldu.

Honda’nın 2025 yılı ‘Elektrikli Vizyon’ stratejisi kapsamında geliştirilen, sürüş şartlarındaki yüksek verimlilik düzeyi ile Avrupa genelinde muvaffakiyetini kanıtlayan i-MMD Hybrid teknolojisi, iki adet güçlü elektrik motoru ile bir adet 2,0 litre hacimli i-VTEC Atkinson döngüsüne sahip akaryakıtlı motoru bir ortada kullanıyor. Ayrıyeten İ-MMD teknolojisi büsbütün yenilikçi güç ve aktarma organı ile klâsik mekanik şanzımana olan gereksinimi da ortadan kaldırarak pratik bir tahlil sağlıyor.

3 farklı mod ortasında geçiş yapılabiliniyor

i-MMD teknolojisi, mümkün olan en yüksek verimlilik düzeyini sağlamak için “Elektrikli Sürüş”, “Hybrid Sürüş” ve “Benzinli Sürüş” olmak üzere üç farklı sürüş modu ortasında otomatik olarak geçiş yapabiliyor.

Elektrikli Sürüş Modu’nda lityum-iyon bataryanın sağlamış olduğu güç elektrik motoruna yönlendiriliyor ve akaryakıtlı motor kapalı tutularak elektrik motoruyla tekerlekler harekete geçiriliyor.

Hybrid Sürüş Modu’nda akaryakıtlı motor jeneratör olarak misyon yapan ikinci elektrik motoruna güç veriyor. Jeneratör olarak misyon yapan ikinci elektrik motoru öbür elektrik motoru için ek elektrik gücü üretiyor.

Benzinli Sürüş Modu’nda ise kilitli bir kavrama akaryakıtlı motor ile tekerlekler ortasında direkt bağ kuruyor.

Anlık güç tüketimi takibi

Ayrıca özgün bir dijital gösterge ekranına da sahip yeni Honda CR-V Hybrid, bu ekran o anki sürüş modunu gösterirken birebir vakitte şoförün aracı harekete geçirme noktasında hangi güç kaynağının nasıl davrandığını anlamasını da sağlıyor.

Sistem lityum-iyon bataryanın şarj durumunu yahut grafikler halinde sistemin güç tüketimini gösteriyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu