Otomotivde satışlar durma noktasına geldi!

Aysel YÜCEL

Otomotiv dalı temsilcileri, geçen yıl kasım ayında başlayan ve bu yıl 30 Haziran’a kadar uzatılan ÖTV ve KDV indiriminin sona ermesinin, otomotiv bölümünde satışları durma noktasına getirdiğini lisana getiriyor. Teşviklere karşın yılın birinci yarısında yüzde 45 daralarak 195 bin 144 adetlik satış adedine gerileyen pazarda, ÖTV ve KDV indiriminin sona erdiği 30 Haziran’dan bu yana ise satışların adeta adeta durduğu belirtiliyor. Bu yılın beklentilerin altında kapanacağını öngören otomotivciler, satışlardaki kayıpların üretim adetlerine de olumsuz yansıyacağını, bilhassa bayi tarafında şirket kapanmaları ve istihdam kaybı yaşanmasından kaygı ediyor.

“Üretim sürecine de olumsuz yansıyacak”

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) İdare Heyeti Lideri Haydar Yenigün, vergi indirimlerinin uzatılmasına yönelik alınacak kararın otomotiv bedel zincirinde faaliyet gösteren tüm oyuncular için kritik bir ehemmiyete sahip olduğunu vurgulayarak, “Otomotivde mevcut yatırımların korunması, eko-sistemin faaliyetlerini devam ettirebilmesi ve yeni yatırımların çekilebilmesi için iç pazarın cazibesi çok kıymetli bir etken. İç pazar, yılın başından bu yana vergi indirimi takviyesine karşın yüzde 45 geriledi. ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesi ile de satışlar adeta durdu. İç pazarın mevcut durumunu koruyabilmesi için otomotiv dalının tüm paydaşları olarak ortak beklentimiz, dayanak programlarının süreç boyunca devamının sağlanması. Kelam konusu takviyenin devam ettirilmemesi endüstrinin üretim adetlerine de olumsuz olarak yansıyacak” diye konuştu.

“Şirketler kapanacak, istihdam azalacak!”

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) Lideri Murat Şahsuvaroğlu da ÖTV ve KDV takviyesinin sonlanması nedeniyle kesiminin yılı beklentilerin altında kapatacağına dikkat çekti. Şahsuvaroğlu, “Özellikle yetkili satıcılık kurumlarının bu adetler ile ömürlerini sürdürmeleri mümkün olamayacak ve hem şirket kapanmaları hem de ağır emeklerle kazandığımız istihdam kayıpları yaşanması gündeme gelecek” dedi. “ÖTV ve KDV indirimlerinin devam ettirilmesinin kıymetine vurgu yapan Şahsuvarolu, “İlk altı ay gerçekleşmelerine baktığımızda bu dayanakların artarak devam etmesinin son derece kritik olduğunu bölümümüz ismine belirtmemiz lazım. Bugün tamda uçurumun kenarında durmaktayız, bu dayanakların azalması kesimin istikrarını bozar, takviyelerin artarak devam etmesi ise bizi uçurumun kenarından almasa da düşmemize pürüz olur” dedi.

Başa dön tuşu