Özkoç’tan AK Partili Çelik’e yanıt

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in kendisine yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a siyasi sabotaj yaptığı tenkidine, “Adalet talebi, gerçeğin ortaya çıkartılması ne vakitten beri sabotaj olarak nitelendiriliyor?” diye karşılık verdi.

Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün 3. yılında Meclis’te konuştuğunu, gerçekleri söylediğini, bugüne kadar merak edilen soruları yanıtladığını, tahlil tekliflerini anlattığını söyledi.

AK Parti Sözcüsü Çelik’in, kendisini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a siyasi sabotaj yapmakla suçladığını tabir eden Özkoç, “Bir de FETÖ’cü oldum. Yakında ne olurum bilmem. Hayatım boyunca anamın dizinden diğer diz görmedim. Rakiplerimin daima gözlerini hatırlarım zira asla baş eğmedim. Bugün söylediğimi de asla yarın inkar etmedim. Siyasi sabotaj deniliyor. Adalet talebi, gerçeğin ortaya çıkartılması ne vakitten beri sabotaj olarak nitelendiriliyor?” diye sordu.

Çelik’in, “Bu darbe teşebbüsünün başbakanı, bakanlarını biz de merak ediyoruz. Bir gün ortaya çıkacaktır.” sözlerinin insanların aklıyla dalga geçmek olduğunu savunan Özkoç, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Merak edecek değil, karşılığı bulacak makamdasınız. Merak ettiğinizden değil, üstünü örtmek istediğinizden ortaya çıkartmıyorsunuz. Sorunun kaynağı aslında sizin tahlil üretmeyen güdük Cumhurbaşkanlığı sisteminden kaynaklanıyor. Siz de bunun farkındasınız, çıkış yolu arıyorsunuz. Çıkış yolu ‘güçlü, laik, demokratik bir parlamento’ diyoruz. Parlamentoyu o denli hale getirdiniz ki darbe teşebbüsünde bombalanan parlamento, daha darbenin raporunu yazamadı, komite çalışmaları talimatla güdük bırakıldı. Bu nedenle Meclis’i yeniden güçlü hale getirmeli, milletin Meclis’i yapmalıyız. Güçler ayrılığını tekrar tesis etmeli, iktisatta üretimi destekleyen önlemleri derhal almalıyız. ABD ve Rusya ekseninde savrulan dış siyasetten vazgeçmeliyiz. Bağımsız Türkiye’yi, ulusal çıkarlarımızı temel alan diplomasiyi yine inşa edebilmeliyiz.” 

Özkoç, FETÖ’nün, birileri tarafından desteklendiyse AK Parti tarafından desteklendiğini argüman eden Özkoç, bunu kendisinin değil Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediğini savundu. Engin Özkoç, şöyle devam etti:

” ‘Ben bu savcının arkasındayım’ deyip de bir terör örgütünün bilinmeyen tanıklığıyla Genelkurmay Lideri’ni içeriye attırıp, o generalleri misyona getirip, generaller darbe yapıp 251 kişi şehit oluyorsa bunun sorumlusu kim? Bu sorumlular yargı önüne çıkıp hesap vermelidir. Adam cinayet işliyor, sonra yakalanıyor, hücreye konuluyor. Bir anda adamı dışarı çıkartıyorlar, pasaportunu, kimliklerini veriyorlar, adam yok oluyor. Siz sormaz mısınız nasıl, niçin bıraktınız diye? Bu Adil Öksüz…. Sahiden inanılıyor mu? Bu Gülen’in siyasi ayağı bilinmiyor. Bu mümkün mü? Binlerce öğretmen, esnaf, askeri öğrenci, emekçi bulundu fakat bir tek siyasi bulunamadı o denli mi? Bu mümkün mü? Bu ülkemizin dış dünyada prestijini küçültüyor.” 

Kaynak: AA

Başa dön tuşu