Öztrak: İşler her gün daha kötüye gidiyor

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Türkiye’nin artık daha fazla vakit kaybetmeden, bu ucube tek adam rejiminden kurtulması koşuldur. Ülkeye inancın geri gelmesinin birinci kaidesi budur. Bunun için hakikat iliklenecek birinci düğmede cumhurbaşkanının partisinin başından ayrılıp tarafsız olmasıdır.” dedi.

CHP Parti Meclisi (PM), 31 Mart ve yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonuçlarını kıymetlendirmek üzere Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı.

PM’ye ait basın toplantısı düzenleyen Öztrak, PM üyeleri Eren Erdem’in bir yıldır hukuksuz bir formda tutuklu olduğunu ileri sürerek, bu hukuksuzluğun bir an evvel son ermesini ve Erdem’in özgürlüğüne kavuşmasını beklediklerini söyledi.

İstanbul seçimlerinin akabinde YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener ile CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu hakkında, hukuk dışı operasyonlar yürütüldüğünü savunan Öztrak, “Seçim muvaffakiyetinin rövanşını almaya dönük bu FETÖ tipi kumpaslar partimiz tarafından dikkatle takip edilmektedir. İktidar bu tıp işlerden derhal vazgeçmelidir.” diye konuştu.

Yerel seçimler hakkında değerlendirmelerde bulunmak gayesiyle milletvekilleri ve yüksek disiplin konseyi üyelerinin de iştiraki ile geniş kapsamlı PM toplantısı yaptıklarını lisana getiren Öztrak, toplantıda, milletvekillerinin seçim sürecinde alanda yaşadıklarını anlattıklarını bildirdi.

Önümüzdeki süreçte CHP’den ve belediyelerden beklenenler ile milletin taleplerini yerine getirebilmek için yapılabilecekler konusunda da görüş alış verişinde bulunduklarını aktaran Öztrak, ayrıyeten Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in seçim tahliline dönük bir sunum yaptığına değindi.

Öztrak, “Bu tahlile de baktığımız vakit CHP’nin baştan beri ÂLÂ Parti ile yaptığı ittifak kapsamında hedeflediği sandıktaki büyük ittifakın, İstanbul seçimlerinde gerçekleştiğini görmüş olduk, oy kaymalarına da baktığımızda.” değerlendirmesini yaptı.

Seçim sonuçlarına baktıklarında 6 olan büyükşehir belediyesi sayısını 11’e çıkardıklarını vurgulayan Öztrak, yenilenen İstanbul seçimini hatırlatarak, tekrarlanan seçim sonucunda 31 Mart’ta 13 bin olan oy farkının 806 bine çıktığını lisana getirdi.

Faik Öztrak, şöyle konuştu:

“Milletin kendini unutanlara, hak yiyenlere attığı şamar çok ağır oldu. Ekrem İmamoğlu 31 Mart’a nazaran daha fazla oy aldı. Bunun 220 bin 583’ü daha evvel Binali Yıldırım’a oy verenlerden geldi. 154 bin 894’ü öbür adaylara oy verenlerden geldi, 196 bin 626’sı da geçersiz oy sayısındaki azalıştan kaynaklandı. Bu sonuç parti ayrımı olmaksızın haksızlığa karşı İstanbulluların Ekrem İmamoğlu’na açıkça dayanak verdiklerini gösteriyor. İstanbullular sandıkla gelenin sandıkla gideceği gerçeğini dosta düşmana bir defa daha anlattılar, demokrasi tarihine altın harflerle geçtiler.”

Yerel seçimlerin partilerine büyük bir sorumluluk yüklediğine dikkati çeken Öztrak, bu sorumluluklarının farkında olduklarını ve bu şuurla çalışacaklarını söyledi.

CHP’li belediyelerin “halkçı idare nasıl olacağını” yerelde millete göstereceğini bildiren Öztrak, CHP’li belediye liderlerinin Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan 7 temel prensip kapsamında çalışacaklarını tabir etti.

Öztrak, “CHP’li belediyelerde adaletli bir idare anlayışı hakim olacak. Genel merkezimiz için bu prensipler belediyelerimiz açısından değerli performans göstergeleridir.” dedi.

Faik Öztrak, iktidarın, seçilen CHP’li belediye liderlerinin iş yapmalarını engellemek için yaptığı müdahalelerin giderek büyük bir demokrasi ayıbına dönüştüğünü savunurken, bu tarafta yapılan yasal düzenlemelerin dikkat çektiğini bildirdi.

25 yıldır AK Parti belediye liderlerinin kullandığı yetkilerin, bakanlık genelgeleri ile CHP’li belediye liderlerinin elinden alındığını argüman eden Öztrak, “Öyle görünüyor ki milletin attığı şamarla sersemleyen saray efradı, hala daha milletle inatlaşılmayacağını anlayamamış durumda. Milletin seçilmiş liderlerini çalıştırmayanlara, önüne gelecek birinci sandıkta vuracağı şamar bu sefer iflah etmez, süründürür.” açıklamasında bulundu.

Yönetim sistemine eleştiri

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini de eleştiren Öztak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye son bir yıldır ismine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen bir ucube rejimle yönetilmektedir. Millet iradesinin tecelli ettiği parlamentonun ve güçler ayrılığının yok sayıldığı, istikrar ve denetim sistemlerinin olmadığı bu tek adam parti devleti rejiminde işler her gün biraz daha berbata gidiyor. ‘Hızlı karar alınacak, Türkiye’yi uçuracak’ diyerek milleti kabul ettirilen bu ucube sistemde devletin çarkları dönmüyor, milletin tenceresi boş. İktisattaki tüm göstergeler freni boşalmış kamyon üzere başağı gidiyor. Geçen yıl mart ayında yüzde 10 olan işsizlik oranı, bu yılın birebir periyodunda yüzde 14’e çıktı. 8 milyondan fazla işsiz var. Tüketici enflasyonu yüzde 19’çıktı. Tencere boş, pazar yeri yangın yeri. Türk lirası dolar karşısında yüzde 19 paha yitirdi.”

Mali disiplini kaybeden iktidarın seçimler sonrası artırım yağmuruna başladığını belirten Öztrak, şekere, motorine, çaya yapılan artırımların akabinde şimdide elektriğe yüzde 15 artırım yapıldığını, doğal gaza da artırımın yolda olduğunu söyledi.

Ekonomiye yönelik tenkitlerini sürdüren Öztrak, iktidarın artık ayakları yere basan, önlemleri takvime bağlanmış bütüncül bir programı liyakatli takımlarla uygulaması gerektiğini anlattı.

Ortak aklın, istişarenin yok edildiği bu sistemde iktidar mensuplarının da “rehabilitasyon gereksinimi var” diyerek üstü örtülü de olsa değişimi gündeme getirdiğini aktaran Öztrak, şöyle devam etti:

“Partili cumhurbaşkanı anlayışı 70 yıl evvel ortak akılla terk edilmiştir. Dünya her gün yenilikler peşinde koşmaktadır fakat bizi yönetenler 1 asır evvel yürünmüş yolları yine arşınlama konusunda kararlı gözükmektedir. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmak için emniyetli bir programa muhtaçlığı olduğu kuşkusuzdur ancak en az bunun kadar değerli olan ve son bir yılda yaşayarak gördüğümüz bir gerçek daha vardır. Türkiye’nin artık daha fazla vakit kaybetmeden, bu ucube tek adam rejiminden kurtulması kuraldır. Ülkeye inancın geri gelmesinin birinci kuralı budur. Bunun için gerçek iliklenecek birinci düğmede cumhurbaşkanının partisinin başından ayrılıp tarafsız olmasıdır. Kendisinin o koltuğa otururken ettiği yeminin aslında gereği de budur.”

Yarın Sivas olaylarının yıl dönümü olduğunu anımsatan Öztrak, CHP heyetinin Sivas’a, 5 Temmuz’da da katliamın yıl dönümü münasebetiyle Başbağlar’a gideceğini bildirdi.

Soruları yanıtladı

Faik Öztrak, açıklamalarının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtlandırdı.

Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun, AK Parti’ye yönelik açıklamaları sorulan Öztrak, “AK Parti’nin kendi iç hesaplaşmasıdır. Müsaade verirseniz ben bu iç hesaplaşma konusunda bir görüş beyan etmeyeyim. Kendi iç hesaplaşmalarını yapacaklardır.” tabirini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Heyeti Üyesi Bülent Arınç’ın, şura üyelerinin maaşlarına ait yaptığı açıklamaya ait soruya Öztrak, şu karşılığı verdi:

“Emeklilere, memurlara artırımı ne kadar düşük tutabiliriz diye fiyat endeksleriyle oynama noktasına gelenler, buna karşılık Cumhurbaşkanlığı İstişare Şurasına getirilenlerin maaşlarını bir anda yüzde 40’a yakın artırıyorlar. Burada sahiden, bunun hesabının sorulmasını eleştirmeyi benim aklım almıyor. Bu maaşları milletimiz vergileriyle ödüyor. Onun için de milletin maaşların neden artırıldığı konusunda, verdiği vergilerin nerelere harcandığı konusunda sonuna kadar bilgi sahibi olma hakkı vardır. Bu hesap her vakit sorulacaktır, bu hesabı ayıplayanlar ayıp etmektedir.”

Sistem tartışmalarına yönelik soru üzerine Öztrak, şu açıklamada bulundu:

“Türkiye bu ucube Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine 24 Haziran’da geçti. O vakitten beri milletin yüzü gülmedi. Her alanda önemli yanılgılar yapıldı. Neden? Ortak akıl, istişare kalmadı. Tek bir adam her şeye karar veriyor, devlette motamot parti devleti üzere hareket ediyor. Şu seçim sürecinde yaşadıklarımıza bir bakın. Devlet memurları, devletin en üst seviye yöneticileri işlerin içindeydi. 1947 yılında İsmet Paşa, Celal Bayar bunu (partili cumhurbaşkanı) değiştirirken, bugün Cumhurbaşkanı olan AK Parti Genel Lideri yeminine karşın döndü ‘ben partinin genel lideri olacağım’ dedi. Görüntüleri gördük seçim meydanlarında. Bu ülkenin birliğini ve beraberliğini savunması gereken Cumhurbaşkanı kalktı bir belediye lideri adayını seçtirebilmek için millete çaylar attı. 31 Mart seçimlerinden evvel beka dediler ondan sonra da terörist dediklerinin sözcülüğüne soyundular. Bu görünüm bu memlekette kimsenin içine sinmemiştir. Bu bir sefer daha İsmet Paşa’nın, Celal Bayar’ın bu tarzı getirirken ne kadar haklı olduklarını açık seçik ortaya koymuştur.”

G20 Zirvesi

G20 Doruğu sonrasında ABD ile S-400 konusunda olumlu bir hava yansıtıldığı belirtilerek, CHP’nin görüşünün sorulması üzerine de Faik Öztrak, “Bir taraftan baktığımızda güya iki lider ortasında bir bahar havası yaşanıyor üzere. Fakat Trump’un açıklamaları da nitekim yenilir yutulur açıklamalar değil.” dedi.

Trump’un, “Aramızda o denli hoş bir bağlantı var ki bir telefon ettim rahibi geri aldım. Obama alabilmiş miydi?” dediğini aktaran Öztrak, Trump’ın ayrıyeten, “(PKK/PYD) Onlar bize IŞİD’le çaba yardım ediyor yapmayın dedim. Erdoğan’a bunu yapamayacağını söyledim, Erdoğan’da bunu yapmadı.” dediğini lisana getirdi.

Öztrak, şunları kaydetti:

“Şimdi bunlar tehdit mi değil mi? Bir de ‘Hollywood setinde bile bu kadar hoş insanı bir ortada göremezsiniz’ diye artık iltifat mı etti, yoksa öteki bir şey mi yaptı? Çok saygılı olmayan bir hal içindeydi. O denli anlaşıyor ki orada söylediği şey şu, ‘AK Parti Genel Lideri benim âlâ arkadaşım bir talimat veririm yapar’ diyor. Buna karşılık da AK Parti Genel Lideri o toplantılardan sonra dedi ki ‘herkes duydu, Trump yaptırım uygulamayacak.’ Herkes duydu ancak biz duymadık. Trump’ın ağzından ‘yaptırım uygulamayacağım’ diye bir laf çıkmadı. Sonuç prestijiyle Türkiye’nin S-400’leri alması halinde F-35’leri bize vermekten vazgeçecekler mi geçmeyecekler mi? Bu hususta açık bir deklarasyon duymadık. Evet S-400’ler kıymetli fakat F-35’ler de S-400’ler kadar kıymetli.

Orada Trump, ‘Erdoğan’ın ve Türkiye’nin doğal düşmanı olan Kürtler’ diye bir kıymetlendirme yapıyor. Bu ne biçim bir kıymetlendirme? Bu açıkça ülkemizin birliğini ve beraberliğini maksat alan kıymetlendirme. Bu mevzuda iktidar nasıl bir reaksiyon gösterecektir, bunu da merakla bekliyoruz. Bu ülkenin asli ögelerini can düşmanı üzere tanımlamak, bu tarifin ABD Lideri tarafından yapılması karşısında iktidar nasıl bir reaksiyon göstereceklerdir, reaksiyon göstermişler midir? bunu da soruyoruz.”

Seçimler değerlendirildi

Öte yandan 6 saat süren PM toplantısında, mahallî seçimlerin kapsamlı bir değerlendirmesi yapıldı.

Toplantıda, hem 31 Mart hem de yenilenen İstanbul seçimlerinde tüm bölümlerden oy alındığı vurgulanarak, kullanılan “kapsayıcı dil”in sürdürülmesi tarafında karar alındı. Belediyelerin “halkçı” siyasetler uygulaması üzerinde durulurken, milletvekilleri ve PM üyelerinin mahallî idareler hakkındaki görüşleri de soruldu.

Toplantı sonunda bir kıymetlendirme konuşması yapan Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun, PM’deki değerlendirmeleri 26-27 Temmuz’da gerçekleştirilmesi planlanan CHP Belediye Liderleri Toplantısı’nda belediye liderlerine aktaracağını söylediği öğrenildi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu