Pet şişe başına İstanbulkart’a kaç para yükleneceği açıklandı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Mevlüt Uysal, “Akıllı şehircilik” kapsamında geliştirilen yerli ve ulusal Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerinin tanıtımını yaptı. Konteynerler sayesinde pet şişeler, alüminyum içecek kutuları ile İstanbulkart’a yükleme yapılabilecek.

İBB’nin Saraçhane’deki binasında düzenlenen Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerlerinin tanıtımında konuşan Uysal, Türkiye’de birinci sefer uygulanacak pet şişe ve metal içecek toplama konteynerinin geri dönüşüme katkı sağlayacağını söyledi.

Konteynerlerin İstanbul’da belli yerlere konulacağını belirten Uysal, ”Ülkemizde başta pet şişelerin toplanarak geri dönüşümünün kesinlikle sağlanması gerekiyor. Bu makine, sıfır atık dediğimiz atıkların geri dönüşümü konusunda kıymetli bir katkı sunacak. Şimdi daha yalnızca toplumsal medyadan duyurduğumuz bu çalışmamızın bu kadar kabullenilmesi ve beğenilmesi bizi heyecanlandırdı.” diye konuştu.

Uysal, Türkiye’de makinelerin geri dönüşüm kültürünün sağlanmasında katkı sunacağını lisana getirerek, şöyle devam etti:

”Makine pet şişe ve alüminyum metal kutular olmak üzere 2 kümesi topluyor. Konteynerlarda 0,33, 0,5 v 1,5 litrelik pet şişeler ve 0,33 ile 0,5 litrelik metal içeçek kutuları toplanacak. Konteynerlara pet şişeyi atan her kişinin İstanbulkartı’na bir bedel ödenecek. 0,33 litrelik 10 gramlık pet şişelerde 2 kuruş, 0,5 litrelik 16 gramlık pet şişelerde 3 kuruş, 1 litrelik 32 gram pet şişeye 6 kuruş, 1,5 litrelik 45 gram pet şişeye 9 kuruş, yeniden 0,33 litrelik 12 gramlık metal içeçek kutusuna 7 kuruş, 0,5 litrelik alüminyum 16 gramlık metal kutuya 9 kuruş olmak üzere para yüklenecek. Bu yüklenilen paralar İstanbulkart’larda kullanılabilecek. Makineden direkt karta para yüklenecek.”

Ücretsiz tiyatro bileti

Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri sistemi ile konteynerlere kimin ne kadar atık atacağının da takip edileceğini anlatan Uysal, şöyle devam etti:

”Konteyner, birinin ayda kaç tane, haftada kaç tane, toplamda kaç tane atık attığını takip edebiliyor. Şu anda pilot uygulama kademesi lakin atık atanlara bizim, Büyükşehir Belediye hizmetlerinden öncelikli istifade edecek biçimde çalışmalarımız olacak. Örnek olarak; 50 pet şişe atan, 100 pet şişe atan bireylere kent tiyatrolarımızdan fiyatsız bilet alma, toplumsal tesislerimizden indirimli yemek yiyebilmek üzere Büyükşehir Belediyemizin değişik hizmetlerinden de bu mevzuda öncelikli olarak indirimli olarak istifade etme imkanı sunulacak.”

”1 ay içerisinde 100 makine hazır olacak”

Uysal, makinelerin yalnızca boş pet şişi ve metal içeçek kutusunu kabul ettiğini vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

”Atığı ezip depoluyor ve o depolar bizim geri dönüşüm toplama takımımız tarafından toplanarak geri dönüşüm materyali olarak ilgili üniteye ulaştırılıyor. Bu akıllı konteyner makinelerini büsbütün dizayn eden, şekillendiren, yazılımı yapan bizim belediye iştirakımız olan İSBAK. Tüm makine, konteyner yerli ve ulusal. Bugün itibariyle 10 makinemiz hazır. 1 ay içerisinde 100 makinemizi hazırlamış olacağız. Konteynerlar örnek ve pilot proje alanları olarak bu kültürü yaygınlaştırma ve ülkemizde bu kültürü büsbütün benimsetme ismine öncelikle pilot olarak sececeğimiz okullara ve yeniden ağır geçişlerin olduğu metro istasyonlarına koyacağız.”

”Makine Türkiye’de geri dönüşüm kültürüne hizmet edecek”

Uysal, birinci başta vakit zaman eksikleri olabileceğini ama herkesin buna sahip çıkacağına söz etti.

Yeni uygulamaya sahip çıkılırsa çöplerin geri dönüşümün sağlanması ismine değerli bir aralık alınacağını belirten Uysal, şunları kaydetti:

”Sıfır atık projesine ülke olarak insanlık olarak çok muhtaçlığımız var. Bu makine önümüzdeki yıllarda ülkemizde her tarafta geri dönüşüm toplama ismine hizmet edeceğini düşünüyorum. Bu ortada toplumsal medya üzerinden takviyesini esirgemeyen birebir vakitte sıfır atık projesine hamilik yapan sayın Cumhurbaşkanımızın eşine canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu