R Group’tan organik üretim

Denim bölümünde kumaş tedarikinin yanı sıra denim kumaştan hazır giysi mamulleri üreten R Group, 1997 yılında Realteks’in kuruluşuyla birlikte bünyesinde yer alan 12 firmayla hazır giysi imalatı ve ihracatı yapıyor. 2018 yılında aylık üretimlerinin küme olarak 1 milyon adet ile 1.3 milyon adet ortasında değiştiğini bildiren R Group Dış Ticaret Müdürü Demet Ceylandağ, 2018 yılında cirolarının ise 1.5 milyar lira olduğunu kaydetti.

Firmalarının bu yılki büyüme maksadının yüzde 10 olduğunu ve birinci çeyrekte 2018 yılına nazaran üretimde artış yaşadıklarını bildiren Ceylandağ, “Grup firmalarımızın tamamı ihracat yapıyor. Kümenin gelirinin yüzde 90’ını ihracat oluşturuyor. En önemli ihracat yaptığımız ülkeler Danimarka, İtalya, İngiltere, ABD, Almanya, Fransa ve İspanya” dedi.

Yeni devirde organik ve geri dönüşümlü eserlere yöneldiklerini aktaran Demet Ceylandağ, robotik üretim yapan Düzce fabrikalarında kelam konusu eserlerin üretimine yük verdiklerini iletti.

Ayrıca Düzce fabrikalarında yaklaşık 1 milyon euro’luk güç yatırımı yaptıklarını lisana getiren Ceylandağ, kendi elektriklerini üretmek için kojenerasyon yatırımı yaptıklarını duyurdu.

Ceylandağ, bununla birlikte Düzce fabrikalarında Sanayi 4.0 kapsamında son üç yılda tekrar yapılanmaya gidildiğini duyurdu.

Ürünlere farklı yıkamalar uygulayıp koleksiyonlar geliştiriyor

Diğer taraftan küme firmalarında Ar-Ge merkezleri bulunduğunu ve bu merkezlerde daima dizaynlar yapıldığını, sürdürülebilirlik projeleri ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar yaptıkları bilgisini veren Demet Ceylandağ, bilhassa bugün prestijiyle bu projelerin etrafa hassaslık ve insan sıhhati açısından büyük kıymet arz ettiğini kaydetti.

Ceylandağ, “Ar-Ge kapsamında eserlerimize farklı yıkamalar uygulayarak geliştirdiğimiz koleksiyonları müşterilerimize sunuyoruz. Realkom Düzce fabrikamız halihazırda Ar-Ge merkezimiz olarak faaliyet gösteriyor. Geliştirilen ve yeni yıkamalar uygulanan bu eserlerin ihracatını yapıyoruz” diye konuştu.

“Yükselen enflasyonla birlikte maliyetler artış gösterdi”

Öte yandan son bir yılda kurdaki çok dalgalanmanın hammadde fiyatlarını yükselttiğini ve müşteriler tarafında ise fiyat baskısı oluşturduğunu lisana getiren Demet Ceylandağ, Türkiye hazır giysi dalının ihracatının büyük bir kısmını Avrupa’ya yaptığını iletti.

Türkiye’de konfeksiyon bölümü personel maliyetinin öteki ihracatçı ülkeler olan Çin, Fas, Tunus, Bangladeş ve Sri Lanka ile karşılaştırıldığında epeyce yüksek kaldığını söz eden Ceylandağ, “Rekabette geri kalmamak için hammaddenin uygun fiyatla tedariki ehemmiyet kazanmalı. Türkiye, yüksek personellik maliyet dezavantajını katma kıymetli eserler üreterek aşmaya çalışıyor” sözlerini kaydetti.

Başa dön tuşu