Seçim 14 Mayıs’ta yapılırsa takvim nasıl işleyecek? İşte seçimin yol haritası!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının akabinde seçim tarihi için gözler 14 Mayıs’a çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrat Parti’nin ‘Yeter kelam milletindir’ sloganıyla 14 Mayıs 1950’de büyük bir seçim zaferi kazandığını hatırlatarak, “Milletimiz 73 yıl sonra bir defa daha tıpkı gün darbe şakşakçılarına ‘yeter’ diyecektir” dedi. Pekala seçim takvimi nasıl olacak?

İşte ayrıntılar…

Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine nazaran; Kamu vazifelisi yahut belediye lideri olan cumhurbaşkanı adayı, aday listesinin katılaştığı tarih prestijiyle vazifesinden ayrılmış sayılacak. Cumhurbaşkanı Seçimi Yasası’na nazaran istifa eden kamu vazifelileri, adaylığı yahut seçimi kaybetmeleri halinde bir ay içinde vazifelerine dönebiliyorlar. Yasa, belediye liderleri ile partilerin vilayet, ilçe yöneticileri ve belediye meclisi üyeleri açısından misyona iadeye yönelik kararlar içermiyor.

360 oy gerekiyor

Seçimi öne çekme kararının Meclis’te alınması için en az 360 milletvekilinin kabul oyu kullanması gerekiyor. Cumhur İttifakı’nın ise Meclis’te 334 oyu bulunuyor. 134 sandalyeli CHP ile 37 sandalyeli DÜZGÜN Parti idaresi, 6 Nisan’dan sonraki bir tarihe onay vermeyeceklerini deklare etti. 56 sandalyeli HDP kümesi da Cumhur İttifakı ile hareket etmeye sıcak bakmıyor. Sürpriz bir gelişme olmazsa Seçim kararının direkt Cumhurbaşkanı’nın kararıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor. AK Parti kulisinde, Erdoğan’ın kararnameyi 10 Mart Cuma günü imzalayabileceği belirtiliyor.

Meclis vazifesine devam edecek

Yenilenmesine karar verilen Meclis vazifesine devam edecek. Bu nedenle Cumhur İttifakı “yenileme” kararının “fesih” olarak yorumlanmasına itiraz ediyor.

21 Martta müracaatlar alınacak

YSK’nın 21 Mart’tan itibaren cumhurbaşkanı adaylık müracaatlarını alması bekleniyor. Sonraki 5’inci günde müracaat müddeti bitecek. Partilere, cumhurbaşkanı adaylarını YSK’ya bildirmeleri için 26 Mart Pazar akşamına kadar mühlet tanınacak. Seçmenden imza talep eden adaylar da 5 Nisan’da YSK’ya başvuracak. Sonraki günlerde cumhurbaşkanı süreksiz aday listesi ve 10 Nisan üzere de kesin aday listesi yayınlanacak.

Başa dön tuşu